Přeskočit na obsah

Chadídža Ismailová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Chadídža Ismailová
Narození27. května 1976 (48 let)
Baku
Alma materStátní univerzita v Baku (do 1997)
Povolánínovinářka, rozhlasová moderátorka, překladatelka, investigativní reportérka a politická vězeňkyně
ZaměstnavatelSvobodná Evropa
OceněníCourage in Journalism Award (2012)
Gerd Bucerius Free Press of Eastern Europe Award (2012)
Global Shining Light Award (2013)
PEN/Barbara Goldsmith Freedom to Write Award (2015)
Cena Anny Politkovské (2015)
… více na Wikidatech
Nábož. vyznáníateismus
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chadídža Ismailová (* 27. května 1976, Baku, Ázerbájdžán) je ázerbájdžánská opoziční novinářka. Dlouhodobě se věnuje odhalování politické korupce. Dne 1. září 2015 byla za daňové úniky, nezákonné podnikání a defraudaci odsouzena k 7,5 letům vězení.

Dne 25. května 2016 byla propuštěna a trest jí byl změněn na podmínečný v délce 3,5 roku.[1]

Ismailová měla na podzim 2014 přednášet na pražském Foru 2000 o možnostech nastolení demokracie v postsovětském prostoru. Cestu do Prahy jí však úřady nepovolily.

V prosinci 2014 byla zatčena. Původně byla obviněna z toho, že bývalého spolupracovníka z rádia Svobodná Evropa naváděla k sebevraždě. Režimu, v jehož čele stojí prezident Ilham Alijev, však mohla vadit spíše její aktivita při rozkrývání obchodních machinací, které se týkají prezidentovy rodiny. V zemi postupně skupuje velké podniky, přičemž pak patří buď prezidentově ženě Mehriban nebo jeho dvěma dcerám Lejle a Arzu. Členové prezidentovy rodiny podnikají i v České republice, zejména v Karlových Varech.[2][3]

Dne 1. září 2015 byla za daňové úniky, nezákonné podnikání a defraudaci odsouzena k 7,5 letům vězení. Ismailová považuje proces za vykonstruovaný a vidí v něm pomstu za své úsilí o odkrývání korupce a mafiánských struktur v zemi. Dne 1. září 2015 byla za daňové úniky, nezákonné podnikání a defraudaci odsouzena k 7,5 letům vězení. Ismailová považuje proces za vykonstruovaný a vidí v něm pomstu za své úsilí o odkrývání korupce a mafiánských struktur v zemi.[4] Byla odsouzena jen dva týdny poté, co s obdobně vysokými tresty od soudu odešli ázerbájdžánští lidskoprávní aktivisté Lejla Junusová a její manžel Arif Junus.

Dne 25. května 2016 byla podmínečně propuštěna a její trest byl změněn na podmínečné odsouzení v délce 3,5 roku.[1]

  • 2017 Cena Global Shining Light Award – Získala ji spolu s kolegy z Českého centra pro investigativní žurnalistiku.[3]
  1. a b WALKER, Shaun. Investigative journalist Khadija Ismayilova freed in Azerbaijan. The Guardian [online]. 2016-5-25. Dostupné online. (anglicky) 
  2. ISMAILOVÁ, Chadídža. Ázerbájdžánská enkláva v Česku. Investigace.cz [online]. 10/2012. Dostupné online. 
  3. a b HEIN, Jakub. Sedm let vězení za slova, která si nikdo nepamatuje. Respekt.cz [online]. 2014-12-8. Dostupné online. 
  4. ČTK. ‚Ostudný verdikt.‘ Autoritativní režim v Baku se vypořádal s neohroženou opoziční novinářkou. Lidovky.cz [online]. 2015-9-1. Dostupné online. 

Související články

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]