Přeskočit na obsah

Chňapal žlutoploutvý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxChňapal žlutoploutvý
alternativní popis obrázku chybí
Chňapal žlutoploutvý
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídapaprskoploutví (Actinopterygii)
Řádbodloci (Acanthuriformes)
Čeleďchňapalovití (Lutjanidae)
Rodchňapal (Lutjanus)
Binomické jméno
Lutjanus apodus
(Walbaum, 1792)
Synonyma
  • Perca apoda Walbaum, 1792
  • Neomaneis apodus (Walbaum, 1792)
  • Sparus caxis Bloch & Schneider, 1801
  • Lutjanus caxi (Bloch & Schneider, 1801)
  • Mesoprion caxis (Bloch & Schneider, 1801)
  • Bodianus striatus Bloch & Schneider, 1801
  • Bodianus fasciatus Bloch & Schneider, 1801
  • Holocentrus albostriatum Bloch & Schneider, 1801
  • Bodianus albostriatus (Bloch & Schneider, 1801)
  • Lutjanus acutirostris Desmarest, 1823
  • Mesoprion cynodon Cuvier, 1828
  • Mesoprion linea Cuvier, 1828
  • Mesoprion flavescens Cuvier, 1828
  • Mesoprion canis Büttikofer, 1890
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chňapal žlutoploutvý (Lutjanus apodus) je druh mořské ryby z čeledi chňapalovití. Žije na západě Atlantského oceánu. Jedná se o důležitý druh pro rybolov.

Chňapal žlutoploutvý má robustní, mírně stlačené tělo[2] s dlouhým špičatým čenichem a velkou tlamou. Jeden z horních párů špičáků je zřetelně větší než zadní zuby v dolní čelisti a je vidět při zavřené tlamě. Vomerální zuby jsou uspořádány do podoby krokve nebo srpku. Skřelové předvíčko (praeoperculum) má slabý zářez a hrbolek[3]. Tento druh má vystouplou horní čelist, která je při zavřené tlamě z větší části zakryta lícní kostí. Hřbetní ploutev je průběžná se slabým zářezem oddělujícím ostnatou část od paprskovité části. Má 10 ostnů a 14 paprsků, zatímco zaoblená řitní ploutev obsahuje 3 ostny a 8 paprsků[4][5].

Zbarvení chňapala je na horní části těla olivově šedé až hnědavé, se žlutými až načervenalými skvrnami kolem hlavy. Spodní část je světlejší. Na bocích těla se nachází 8 úzkých světlých svislých pruhů, které ale mohou být u velkých dospělců vybledlé nebo mohou chybět. Pod okem se táhne plná nebo přerušovaná modrá čára, u větších jedinců může opět chybět. Ploutve a ocas jsou jasně žluté, žlutozelené nebo světle oranžové a na čenichu jsou modré pruhy[2].

Tato ryba dosahuje maximální délky 79,1 cm, průměrná délka je 35 cm. Maximální publikovaná hmotnost je 10,8 kg[4].

Rozšíření

[editovat | editovat zdroj]

Chňapal žlutoploutvý se vyskytuje v západním Atlantiku na Bermudách a na jihovýchodním pobřeží Spojených států od mysu Canaveral na Floridě směrem na jih k Bahamským ostrovům a do Mexického zálivu, kde jeho areál sahá od Florida Keys až k Tampě a dále od Alabamy na západ podél pobřeží zálivu až k poloostrovu Yucatán a severozápadní Kubě. Vyskytuje se v celém Karibském moři. Obvykle se vyskytuje v hloubkách od 1 do 50 m. Dospělí jedinci se většinou zdržují v blízkosti pobřežních úkrytů v okolí mořských korálů větevníků dlanitých a rohovitkovitých. Velcí dospělci se někdy vyskytují i na kontinentálním šelfu.

Chňapalové žlutoploutví přes den vytvářejí velká hejna, která se v noci rozptylují za potravou[4], často se ukrývají v porostech mořské trávy. Hejna jsou obranná a ryby je vytvářejí, aby minimalizovaly možnost, že některá z nich bude ulovena. Tento druh tráví 84 % dne plaváním, 13 % odpočinkem, 2 % přijímáním potravy a méně než 0,5 % jiným chováním[6]. Jedná se o dravý druh, který během svého životního cyklu mění svůj jídelníček. Malí jedinci do 7 cm se živí z 90 % korýši, konkrétně různonožci a kraby. Větší jedinci preferují malé ryby, ale živí se také kraby, krevetami a ústonožci[7].

Tře se po většinu roku, přičemž většina tření probíhá uprostřed léta a v jeho druhé polovině. Ke tření dochází v otevřených vodách. Oplodněné jikry se pak usazují na dně, kde zůstávají bez ochrany. Dožívá se až 42 let.[6]

Chňapal žlutoploutvý je vyhledávaným druhem pro rekreační a komerční rybaření, i když tento druh není tak často komerčními rybáři využíván jako jiné druhy chňapalů. Jejich potravní kvalita je údajně vynikající[3]. Konzumace tohoto druhu je však u lidí spojována s otravou ciguaterou[4].

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Schoolmaster snapper na anglické Wikipedii.

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2022.2. 9. prosince 2022. Dostupné online. [cit. 2023-01-03].
  2. a b Schoolmaster [online]. Mexican Fish [cit. 2025-03-29]. Dostupné online. 
  3. a b ALLEN, Gerald R. FAO species catalogue. 6: Snappers of the world: an annotated and illustrated catalogue of lutjanid species known to date. Rome: FAO Rome, 1985. Dostupné online. ISBN 92-5-102321-2. S. 56-57. 
  4. a b c d FROESE, Rainer; PAULY, Daniel. Lutjanus apodus. fishbase.org [online]. [cit. 2025-03-29]. Dostupné online. 
  5. Species: Lutjanus apodus, Schoolmaster snapper [online]. Smithsonian Tropical Research Institute [cit. 2025-03-29]. Dostupné online. 
  6. a b Lutjanus apodus (Schoolmaster Snapper) [online]. University of the West Indies [cit. 2025-03-29]. Dostupné online. 
  7. ROOKER, JR. Feeding ecology of the schoolmaster snapper, Lutjanus apodus (Walbaum), from southwestern Puerto Rico. Bulletin of Marine Science. 1995, roč. 56, čís. 3, s. 881–894. Dostupné online [cit. 2025-03-29]. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]