Chápan pavoučí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Wikipedie:Jak číst taxoboxChápan pavoučí
alternativní popis obrázku chybí
Chápan pavoučí
Stupeň ohrožení podle IUCN
ohrožený
ohrožený druh[1]
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída savci (Mammalia)
Řád primáti (Primates)
Čeleď chápanovití (Atelidae)
Podčeleď chápani (Atelinae)
Rod chápan (Brachyteles)
Binomické jméno
Brachyteles arachnoides
Geoffroy, 1806
Rozšíření chápana pavoučího v Brazílii (zeleně)
Rozšíření chápana pavoučího v Brazílii (zeleně)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chápan pavoučí (Brachyteles arachnoides) je ploskonosá opice (Platyrrhini) z čeledi chápanovití (Atelidae) a podčeledi chápani (Atelinae).

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Chápan pavoučí

Primát je endemickým druhem Brazílie. Vyskytuje se v listnatých lesích na jejím jihovýchodě.

Popis a způsob života[editovat | editovat zdroj]

Tento chápan v zajetí používá ocas jako pátou končetinu

Samci mohou vážit až 15 kg, měřit mohou téměř 80 cm. Chápan patří mezi největší americké opice. Ocas je dlouhý, silný, na konci olysalý. Srst je mimo černého obličeje a rudých genitálií šedavá až zlatá. Chápani se zdržují pouze na stromech, ze kterých slézají pouze občas a velice neradi. Svůj název dostali díky chápavému ocasu, který používají jako další končetinu a s jehož pomocí se dokáží zavěsit za větve a mít všechny čtyři nohy ve vzduchu. Obratnost a způsob pohybu ve stromoví jim také vysloužila druhové jméno "pavoučí". Mezi nepřátele chápanů patří především šelmy. Tato opice se živí pouze rostlinnou potravou, například plody. Členové tlupy k sobě nejsou příliš agresivní, toto chování je patrně zapříčiněno tím, že chápan pavoučí tráví většinu času na stromech a potyčky by mohly skončit pádem.

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Pohlavní dospělosti je u samic dosaženo okolo 11. roku věku, u samců okolo 5,5 roků věku. Porody probíhají v období sucha mezi květnem až zářím. Po 7−8,5 měsících gravidity se samici narodí průměrně jedno mládě. Mládě je zpočátku bezmocné, první týdny žije zachycené na matčině srsti blízko prsních bradavek, poté je zhruba od šesti měsíců nošeno na hřbetě matky. Odstav od mateřského mléka nastává okolo 18.−30. měsíce věku mláděte. Po jednom roce se začne pomalu od samice odpoutávat a vydávat se od ní na větší vzdálenosti do okolí, ovšem vždy připravené přiběhnout na matčino přivolání. Kolem 4−6 let jsou již pohlavně dospělá a odpoutávají se od matky.[2]

Ohrožení[editovat | editovat zdroj]

Kvůli ničení přirozeného prostředí těchto primátů ubývá, nebezpečí představuje těžba písku, bauxitu, žuly a jílu a další faktory, ale také sportovní lov. Populace chápanů je klesající, odhadovaný počet jedinců z roku 2005 je 1300. Přestože se chápan vyskytuje v řadě národních parků, dle IUCN jde o ohrožený druh.[3][4]

Synonyma[editovat | editovat zdroj]

  • Mirikï
  • Opice pavoučí [5]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Southern muriqui na anglické Wikipedii.

  1. Červený seznam IUCN 2018.1. 5. července 2018. Dostupné online. [cit. 2018-08-09]
  2. BLADH, Anni. Brachyteles arachnoides muriqui (Also: woolly spider monkey) [online]. Animal Diversity Web [cit. 2016-01-03]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. VIERING, Kersting; KNAUER, Roland. Ohrožené druhy zvířat. 2011. vyd. [s.l.]: Knižní klub 304 s. ISBN 978-80-242-3180-8. 
  4. Brachyteles arachnoides [online]. IUCN Red List of Threatened Species, duben 2014 [cit. 2016-01-03]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. Chápan pavoučí na biolib.cz [online]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]