Cetinský hrad

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Cetinský hrad
Cetin.jpg
Základní informace
Materiálkámen
Poloha
AdresaCetingrad, ChorvatskoChorvatsko Chorvatsko
Nadmořská výška245 m
Souřadnice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Cetinský hrad nebo Cetinská pevnost je středověký hrad ležící asi pět kilometrů od obce Cetingrad v Chorvatsku. Rok výstavby hradu je neznámý, existují indicie, že osada zde byla již v římské éře.[1] Farnost Všech svatých, která se uvnitř opevnění nacházela, je v písemných pramenech poprvé zmíněna v roce 1334. Dnes existují již jen ruiny hradu.

Hrad v roce 1790

V roce 1387 daroval císař Zikmund Lucemburský hrad Ivanu Krčkimu. Tím se stal majetkem rodu Frankopanů. V 15. století vznikla cetinská větev Frankopanů. Její člen Jan Frankopan Cetinský zemřel v bitvě na Krbavském poli. Jeho bratr Grgur a syn František Frankopan se stali arcibiskupy ve městě Kalocsa. František Frankopan byl posledním členem cetinské větve rodu, po jeho smrti přešla tvrz do majetku slunjské větve.

Po porážce v bitvě u Moháče v roce 1526 se právě na Cetinském hradě sešla chorvatská šlechta na sněmu (Cetinski sabor), na němž pak 1. ledna 1527 zvolila za chorvatského krále Ferdinanda I. a včlenila tak Chorvatsko do Habsburské monarchie. V následujících stoletích byl Cetin součástí vojenské hranice mezi Habsburskou monarchií a Osmanskou říší. Během tohoto období jej několikrát ovládla osmanská armáda. Tvrz byla často poškozována a opravována. Dvě kamenné desky s osmanskými nápisy v Chorvatském historickém muzeu svědčí o rekonstrukcích provedených v tomto období. V roce 1790 habsburské jednotky pod velením generála Walische konečně získaly hrad zpět pro habsburskou kontrolu. Obléhání trvalo jeden měsíc. V roce 1809 osmanské síly hrad znovu obsadily, ale následujícího roku se stáhly před napoleonskými silami vedenými Augustem Marmontem. S úpadkem Osmanské říše v 19. století, a tedy s pominutím osmanské hrozby, byla pevnost opuštěna a přeměněna na lom.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Cetin Castle na anglické Wikipedii.

  1. Cetin Castle. croatiareviews.com [online]. [cit. 2022-06-17]. Dostupné online.