Cesmína paraguayská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxCesmína paraguayská
alternativní popis obrázku chybí
Cesmína paraguayská
Stupeň ohrožení podle IUCN
téměř ohrožený
téměř ohrožený[1]
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádcesmínotvaré (Aquifoliales)
Čeleďcesmínovité (Aquifoliaceae)
Rodcesmína (Ilex)
Binomické jméno
Ilex paraguariensis
A.St.-Hil., 1822
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Cesmína paraguayská (Ilex paraguariensis) je strom z rodu cesmína (Ilex), původem z Jižní Ameriky. Z jeho listů se připravuje nápoj maté.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Listy maté

Cesmína paraguayská je stálezelený strom, jehož přirozeným prostředím jsou břehy potoků a lesy v nadmořské výšce 500 až 700 metrů. Nejlépe se jí daří na stinných stanovištích chráněných před silným větrem. V přírodě dorůstá výšky až 20 metrů. Střídavé tuhé listy mají vejčitý tvar s vroubkovaným okrajem, jsou dlouhé asi 15 a široké nejvýše 5 centimetrů. V paždí listů vyrůstají svazečky světlezelených květů. Plodem jsou kulovité červené peckovice o průměru asi 0,5 cm.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Cesmína paraguayská je přirozeně rozšířena v Brazílii, Paraguayi, Argentině a Uruguayi. Jako nepůvodní druh roste i v tropické Africe, Seychelách a na Havaji.[2]

Pěstování[editovat | editovat zdroj]

Plody cesmíny paraguayské

Cesmína paraguayská se pěstuje především v Paraguayi, Uruguayi, Argentině a v jižních částech Brazílie. Jako první ji pěstovali lidé z kmene Guarani; od nich se pěstování naučili jezuitští misionáři. Pěstované stromy se za účelem snadného sklízení listů seřezávají na výšku maximálně 8 metrů. Každé tři až čtyři roky se z nich uřezávají koncové větve z nichž se potom otrhávají, suší a drtí listy pro přípravu maté.

Zajímavé je, že dlouhou dobu nebylo známé, jakým způsobem se tento strom rozmnožuje, protože žádnému pěstiteli semena nikdy nevzešla. Až náhodou si někdo všiml, že semena musí nejdříve projít trávicím traktem ptáků, který je připraví ke klíčení (tzv. endozoochorie). Začali tedy semeny krmit slepice a rozšiřování pěstování cesmíny již nic nestálo v cestě.

Účinné látky[editovat | editovat zdroj]

Listy cesmíny paraguayské obsahují až dvě procenta kofeinu, třísloviny, teofylin, silice, vitamíny A, B a C a další látky. Odvar z listů má posilující účinky na nervový systém, odstraňuje únavu, užívá se pro posílení imunity a jeho antioxidační účinky zpomalují stárnutí. Je i výborným prostředkem k detoxikaci organismu, potlačuje pocit hladu a je tedy vhodným doplňkem při redukčních dietách, podporuje trávení a má diuretické účinky.

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

V jeho domovině se podle tradičního způsobu podává v nádobě z vydlabané tykve, které se říká kalabasa a pije se speciálním brčkem tzv. bombillou.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Červený seznam IUCN 2022.2. 9. prosince 2022. Dostupné online. [cit. 2023-01-02]
  2. HASSLER, M. Catalogue of life. Synonymic Checklists of the Vascular Plants of the World [online]. Naturalis Biodiversity Center, 2016. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]