Přeskočit na obsah

Centrum Simona Wiesenthala

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Centrum Simona Wiesenthala v Los Angeles

Centrum Simona Wiesenthala (Simon Wiesenthal Center, zkratka SWC) je mezinárodní židovská organizace pro lidská práva, jejíž hlavní snahou je postupná náprava světa, hebrejsky Tikkun olam. Bylo založeno v roce 1977 a pojmenováno po "lovci nacistů" Simonu Wiesenthalovi. Má sídlo v Los Angeles.

Cílem organizace je ochrana tolerance a porozumění mezi lidmi prostřednictvím aktivního zapojení, informování a vzdělávání široké veřejnosti. Zabývá se i bojem proti rasismu, antisemitismu a terorismu. Prosazuje dodržování lidských práv a lidské důstojnosti, šíří poučení vyplývající z holokaustu a společně se státem Izrael celosvětově chrání bezpečnost Židů."[1]

Středisko je zaregistrováno jako Nevládní organizace (NGO) při OSN, UNESCO a Radě Evropy.

Zakladatelem a ředitelem centra je rabín Marvin Hier, místopředsedou rabín Abraham Cooper. Výkonným ředitelem je rabín Meyer H. May.

Od svého založení spolupracuje se soukromými i veřejnými institucemi, včetně vlády USA a jiných států.

Muzeum tolerance

[editovat | editovat zdroj]

Vzdělávací odnoží Centra je Muzeum Tolerance založené v roce 1993. Každoročně přivítá na 350 000 návštěvníků. Muzeum sponzoruje mimo jiné i tyto programy:

  • Nástroje tolerance
  • Výuka cesty k toleranci
  • Komando proti nenávisti
  • Národní institut proti zločinům z nenávisti
  • Nástroje tolerance pro mladistvé

Centrum tolerance se sídlem v New Yorku je profesionální školicí zařízení, jež se zaměřuje na vzdělávací pracovníky, strážce zákona a státní úředníky.

Sídlem Centra Simona Wiesenthala je v Los Angeles. Další pobočky jsou v New Yorku, v Miami, v Jeruzalémě, v Paříži a v Buenos Aires.

Knihovna a archiv

[editovat | editovat zdroj]

V knihovně Centra v Los Angeles je uloženo asi 50 000 knih a materiálů na jiných nosičích. Kromě toho jsou ve zdejším archivu uloženy fotografie, deníky, dopisy, umělecká díla a vzácné knihy, jež jsou k dispozici pro výzkumné pracovníky, studenty a další zájemce. Velké množství dokumentů si lze prohlížet on-line (na webu pod Museum of Tolerance, Multimedia Learning Center, Special Collections).

Operace poslední šance

[editovat | editovat zdroj]

Operace poslední šance (Operation Last Chance) je mezinárodní kampaň Centra Simona Wiesenthala, jejíž snahou je vypátrat a dostat před soud nacistické válečné zločince, dřív než poklidně zemřou přirozenou smrtí.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Simon Wiesenthal Center na anglické Wikipedii.

  1. SWC Home > About Us. www.wiesenthal.com [online]. [cit. 2010-12-31]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-10-11. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]