Centrum Chodov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Centrum Chodov
Účel stavby
obchodní centrum
Základní informace
Výstavba 20042005, 20142017
Poloha
Adresa Chodov, Praha, Česká republikaČeská republika Česká republika
Souřadnice
Centrum Chodov
Red pog.svg
Centrum Chodov
Centrum Chodov, Praha
Další informace
Web www.centrumchodov.cz
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Centrum Chodov je s počtem 212 obchodů (bez restaurací a kaváren) druhé největší nákupní centrum v České republice po OC Nová Karolina (Ostrava) OC Letňany má jen 180 obchodů, ale větší prodejní plochu – 125 000m2.[1] Nachází se v pražské čtvrti Chodov při stejnojmenné stanici metra, mezi ulicemi U Kunratického lesa, Roztylská a dálnicí D1 na Brno. Vlastníkem OC Chodov je francouzská firma Unibail-Rodamco, která sídlí ve zdejších kancelářích. Aktuálně probíhá rozšíření, díky kterému bude po dokončení v roce 2017 Centrum Chodov s 297 obchody největší obchodní centrum v České republice.[2]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Výstavba Centra Chodov v březnu 2005

Minulost a plány[editovat | editovat zdroj]

Ještě před v 50. letech 20. století bylo v oblasti dnešního centra Chodov pole. Po připojení Chodova k Praze v roce 1968 začala výstavba sídliště Jižní Město. 12. července 1971 byla dokončena dálnice D1 a 7. listopadu 1980 byla otevřena stanice metra Budovatelů (dnes Chodov). Vznikl tam nový terminál autobusových linek MHD. Od roku 1979 byla zahájena výstavba přilehlých sídlišť celku Jižní Město II.

V té době také vznikaly první plány na zástavbu této velké plochy, které počítaly např. se stavbou až patnáctipatrových hotelů. Koncem 80. let z těchto plánů ale sešlo a začalo se stavět obchodní centrum Růže (bylo zbouráno v roce 2015). To bylo dokončeno až po revoluci v roce 1991. Současně se začal stavět kulturní dům Devětsil u Roztylské ulice, došlo ale jen k vybudování části základů. Z důvodů změny původní socialistické koncepce a pro nedostatek financí byla stavba brzy zastavena. Až do roku 2004 byla v oblasti dnešního centra kromě těchto základů jenom nezastavěná plocha.

Přístavba nových kanceláří v červenci 2014

Výstavba[editovat | editovat zdroj]

Se stavbou se i přes protesty některých místních občanů započalo v květnu 2004. Probíhala sice relativně rychle, ale zhoršovala životní prostředí v okolí zvýšeným hlukem, špínou a prašností. Často se pracovalo i přes noc. Problémem byly také přeložky chodníků v okolí, které prodlužovaly cestu k metru a za nákupy. Výstavba také zahrnovala celkovou rekonstrukci částí ulic U Kunratického lesa, Roztylská, Pod Chodovem a Brněnská (dálnice D1), která většinou znamenala opravu povrchu komunikací a přípravu odboček k plánovaným parkovištím. Byl vybudován také nový sjezd a nájezd na dálnici D1 (křižovatka s ulicí Pod Chodovem).

Kompletně byly také přestavěny nadzemní části stanice metra Chodov. Staré přístřešky a zázemí pro cestující z roku 1980 byly postupně zlikvidovány a nahrazeny novými výstupy, které odpovídaly vedení hlavních chodníků po dostavbě centra. Přitom ale vzala za své původní výzdoba horního okolí stanice. Symbol stanice metra Chodov – socha budovatele – ale odstraněna nebyla. Prošla jen důkladnou restaurací a v roce 2006 byla ke stanici opět navrácena. Kompletně byla rekonstruována i lávka přes dálnici D1.

Nová část centra Chodov ve výstavbě (květen 2016)

Na vlastní stavbě se podílelo více společností, především firmy Skanska a APB Plzeň. Investorem stavby je nizozemská společnost Unibail-Rodamco, developerem společnost AM Development. Na stavbu byly proinvestovány asi čtyři miliardy korun. Celková plocha byla při dokončení 55 500 m2, výstavba trvala celkem 19 měsíců. Komplex navrhnul český architektonický ateliér Obermeyer Helika.

Otevření 2005[editovat | editovat zdroj]

Slavnostní otevření centra proběhlo dne 9. listopadu 2005. Zúčastnili se ho primátor hlavního města Prahy Pavel Bém, tehdejší starostka městské části Praha 11 Marta Šorfová a mnoho dalších. Již od brzkých ranních hodin se před vchody tlačilo velké množství lidí, kteří si chtěli zakoupit zboží z různých akčních nabídek (zejména v Hypernově).

Přístavba kanceláří[editovat | editovat zdroj]

V druhé polovině roku 2014 začala stavba kancelářských prostor, kam se přesunula společnost Unibail-Rodamco.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Začátkem roku 2015 došlo k demolici bývalého OC Růže a jejímu zastavění s parkovištěm u Kunratického lesa.[3] Centrum Chodov se v roce 2016 začalo rozšiřovat o další 2 etapy, zahrnující obchodní, kancelářské i rezidenční plochy a také další podzemní garáže (nadzemní parkoviště bylo stavěno jako dočasné). Ke stávájícím 58 600 m2 přibude do roku 2017 téměř 40 000 m2 obchodních ploch[4] včetně „Sky restaurace“ a 18 sálů prvního českého megaplexu Cinema City, včetně sálů 4DX, SuperScreen a VIP, které se bude rozkládat celkem ve 3 patrech, čímž se tento objekt stane největší českým nákupním centrem.[5] Otevření tohoto megaplexu povede ke zrušení nedalekého kina Cinema City Galaxie.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Dekorace Obracený Strom od českého designéra Bořka Šípka
Původní vstup do Centra Chodov

Navenek centrum připomíná dva velké betonové kvádry bez oken, s velkou branou pro auta (podjezd Roztylské ulice). Celkem má budova šest pater (značených −4 až 2), z čehož obchody jsou pouze v podlažích −2, 0 a 1. Patra −4, −3, −2 a −1 slouží jako podzemní parkoviště a 2 patra jsou vyhrazena pro záchytné parkoviště systému P+R s přestupní vazbou na metro C - Chodov (jedno z největších v Praze s kapacitou přes 600 vozů); na střeše (patro 2) se nachází fitcentrum, kavárna, kanceláře centra, strojovny a další parkovacích místa. V interiérech obchodní části se často používají různé druhy mramoru a dekorativního kamene.

Patra 0 a 1 jsou rozčleněna na pěší „ulice“, které na sebe navazují na prostranstvích podobných „náměstím“. Zajímavým architektonickým prvkem je například „věžička“ v jižní části centra, která zasahuje do tří pater a za tmy mění barvy. V druhé části centra se nachází monumentální kruhové prostranství, jehož stěny jsou omítnuty efektní cihlovou dekorací. Ze stropu tohoto prostoru visí dlouhé provazy osázené žárovkami.

Zajímavým doplňkem byl v minulosti také například skleněný lustr Obrácený strom ze Skláren Nový Bor, umístěný v části u hypermarketu (patro -2). Jeho autorem je výtvarník Bořek Šípek.

Obchody[editovat | editovat zdroj]

Obchody a původní interiér Centra Chodov

V celém centru se nachází přes 212 obchodů, 12 restaurací a 11 kaváren,[zdroj?] kromě toho také například pobočka České pošty.[6]

Největší prodejní plochu zaujímá hypermarket Albert v jižní části objektu (podlaží −2) s prodejní plochou 13 000 m². V Centru Chodov se dále nacházejí obchody s oblečením (např. Next, Zara, Marks & Spencer, H&M, C&A, Pull & Bear, Bershka, The North Face, Vans, Armani Jeans...), obchody s elektronikou (Datart, Sony centrum, Apple, SAMSUNG...), parfumerie (Sephora, Douglas), klenoty a hodinky (Aurum, Paradox, Swarovski, Alo diamonds...) sportovní potřeby (Hervis sports, Colombia, Adidas, Puma, Nike...), obuv (Baťa, ALDO, Deichmann, Humanic, Blažek, Exico, Ecco...), péče o tělo (Lékárna Chodov, drogerie DM, Manufaktura, L´Occitane...) hračkářství (Bambule...), knihkupectví Neo Luxor nebo BBC Fitness.

Kavárny (Coffee & co, Café Level, Costa Coffee, Starbucks Coffee...) a restaurace (Pizzeria Detailo, Cobe...) jsou rovnoměrně rozmístěny v různých částech objektu. Provozovny rychlého občerstvení (McDonald's, KFC, Šmak nebo Světozor Hájek) mají vyhrazenou plochu v 1. patře severní části centra, s výhledem na dálnici D1 a starý Chodov. Nabídku služeb doplňuje opravna obuvi, prodej tabáku a novin, výroba klíčů, kadeřnictví, květinářství, čajovna, fotolab, optika, pojišťovna, banky a cestovní kanceláře.

Dopravní dostupnost[editovat | editovat zdroj]

Centrum Chodov je dostupné stanicí Chodov pražské linky metra C. Na ulici Roztylská se nachází velká autobusová zastávka Chodov s autobusovými linkami 115, 135, 154, 177 a 197 (k lednu 2017). Leží vedle české dálnice D1 vedoucí do centra Prahy a do Brna a Ostravy. Pod OC Chodov se nachází tři patra podzemních parkovišť, ve kterých se nachází 2 667 parkovacích míst (včetně P+R).[7]

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. www.oc-letnany.cz [online]. www.oc-letnany.cz, [cit. 2016-03-28]. Dostupné online.  
  2. Centrum Chodov se výrazně rozšíří. S téměř 300 obchody bude největší v Česku [online]. 2015-09-24, [cit. 2017-02-18]. Dostupné online.  
  3. Centrum Chodov – stavba. Unibail-Rodamco, 2015
  4. Pražský Chodov bude mít nejvíc obchodů v Česku, investuje 4,5 miliardy. iDNES.cz [online]. 2015-09-24 [cit. 2017-02-18]. Dostupné online.  
  5. PLECHATOVÁ, Martina. Marketing & Media [online]. Marketing & Media, 2015-11-09, [cit. 2016-02-03]. Dostupné online. (cs-CZ) 
  6. FOUČKOVÁ, Dana. Praha 11 má od března 2017 moderní pobočku České pošty v OC Chodov [online]. praha11.cz, 2017-03-20, [cit. 2017-03-20]. Dostupné online.  
  7. Parkování [online]. Centrum Chodov, [cit. 2017-02-18]. Dostupné online.  

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]