Centropen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
CENTROPEN
Dačice, Centropen.jpg
Základní údaje
Právní forma akciová společnost
Datum založení 1940
Adresa sídla Dačice, Česko
Identifikátory
Oficiální web www.centropen.cz
IČO 00142492
Některá data mohou pocházet z datové položky.
popisovače Centropen

Centropen, a.s. je česká firma se sídlem v Dačicích. Vyrábí školní a kancelářské psací potřeby a provádí potisk reklamních a dárkových předmětů.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V roce 1940 se spojily malé dílny na plnící pera podnikatelů Antonína Stejskala a Josefa Novotného pod značkou Steno. Firma se opět rozdělila v roce 1945, větší z nich fungovala pod značkou Omega. V roce 1948 došlo ke znárodnění všech provozů v Dačicích. Výroba se dostala pod pardubický podnik na výrobu plastů Centropen. Od roku 1964 začal Centropen fungovat jako odštěpený závod společnosti KOH-I-NOOR. Roku 1989 se ze společnosti stal státní podnik a roku 1992 soukromá akciová společnost.

Výroba[editovat | editovat zdroj]

Psací potřeby jsou vyráběny z litvínovského polypropylenu dodávaného firmou Unipetrol. Ten se poté lisuje a barví. Hroty se vyrábí pletením na textilních strojích a poté tvrzením pryskyřicí. Obdobně jsou vyráběny tampony, do kterých se poté jehlou napouští inkoust, dnes už schopný až 60 dní nezaschnout. Foukací fixy vyrábí Centropen jako jediný evropský závod s povolením k výrobě od amerického majitele patentu. V současnosti se Centropen soustředí na výrobu psacích potřeb s trojúhelníkovitou úchopnou částí a ergonomický design výrobků.

Reference[editovat | editovat zdroj]