Cena Ď

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Cena Ď je česká výroční cena určená mecenášům a dobrodincům v oblasti kultury, charity, vědy, vzdělávání a morálních hodnot v ČR, udělovaná od roku 2001.

První ročník a následná každoroční tradice[editovat | editovat zdroj]

První ročník se konal v Národním divadle 11. června 2001. Tak, jak jde letopočet, v souladu s ním postupuje i pořadí konaných ročníků. V roce 2018 se 7. června konal 18. ročník. Ceremonie ceny Ď mají svou tradiční (často účastníky popisovanou jako neopakovatelnou) atmosféru, která je založena na tom, že v hledišti jsou ti, kterých se přímo myšlenka akce dotýká a celý projekt je organizován od krajských kol po finálový ceremoniál se srdcem na dlani (slova pořadatele R. Langera). Ceremoniál je založen na mluveném slově, spontánnosti, příbězích nominovaných a oceněných. Cíleně není pompézní, ale lidský a přesto si drží podle ohlasů nominovaných vysokou prestiž. Výjimečný je ceremoniál také tím, že bývá moderován autorem projektu 2 hodiny zcela zpaměti (na 200 informací, údajů, jmen apod.), čímž je prokazována úcta aktérům této akce.

Autor projektu každoročně zaznamená ohlasy od účastníků ceny Ď ve smyslu, že prožili životní zážitek. Dokladem může být také e-mail z roku 2012, který mu zaslal učitel ze ZŠ T.G.M. v Opavě pan Vít Lazecký poté, co navštívil s žáky finálovou ceremonii ceny Ď v Národním divadle: "Když jsme vyšli z Národního divadla, dvanáctiletá školačka mi řekla - pane učiteli, klidně mne můžete zabít, nejkrásnější den svého života jsem právě prožila!"[zdroj?]

Autor projektu a vznik nápadu[editovat | editovat zdroj]

Autorem projektu je Richard Langer (celý život působí na volné noze v oblasti kultury). Pro pořadatele měla cena Ď za úkol ukázat, že ani mecenáš to nemá jednoduché: "Mnozí si myslí, že je jeho povinnost dávat ze svých zisků potřebným a tudíž mu zase až tak nahlas děkovat není třeba - což je omyl! Mecenášovi jen tak také nikdo nepomůže, když mu byznys zrovna nejde... A když jde, má tisíc lákadel, za co zisk svobodně utratit, na což má právo. Každý, kdo dá dobrovolně ze svého majetku, nebo času, nebo umu něco druhým, zaslouží poděkování. A každý, kdo neumí nahlas poděkovat, ať přehodnotí, zda si skutečně další pomoc zaslouží."

Pořadatel[editovat | editovat zdroj]

Cenu Ď pořádal v letech 2001 až 2018 Richard Langer, za pomoci rodiny, za pomoci kamaráda Františka Lamberta a to vše ve spolupráci s Národním divadlem. Finále projektu produkuje Jitka Langerová.

Osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Mezi nejzásadnější osobnosti, které kdy ceně Ď v její historii pomohly, také patří ředitelé Národního divadla, kteří ceně Ď vždy vstřícně umožnili konat ceremoniál na půdě Národního divadla, Stavovského divadla nebo Státní opery Praha. Zásluhu v tomto smyslu má Jiří Srstka, který se zasadil o konání prvního ročníku ceny Ď v Národním divadle dne 11. června 2001 a nastávající ředitelé, kteří ve spolupráci pokračovali: Daniel Dvořák, Ondřej Černý, Václav Pelouch a Jan Burian.

Nominace[editovat | editovat zdroj]

Na cenu Ď může nominovat své mecenáše a dobrodince každý subjekt z oblasti kultury, charity, vědy, školství apod., případně i občan ČR, města či obce. Pořadatel sám kontaktuje tyto subjekty a vyzývá je k nominování, případně prostřednictvím médií informuje o této možnosti. Na webu ceny Ď je v době "nominační kampaně" ke stažení "nominační tabulka". Každoročně je přihlášeno více než 100 nominací. Poslední roky to bývá okolo 300 nominací / ročník.

Předávání cen[editovat | editovat zdroj]

Od roku 2001 do roku 2010 se konalo finále v Praze. Pro stále větší počet nominací a pro stále menší šanci získat jednu z každoročních přibližně 15 celostátních cen Ď, vznikla od roku 2011 krajská předkola, neboli krajská šance navíc. Ještě před tím, než všechny nominace z jednotlivých krajů postoupí do finále, kde jsou roztříděné do různých kategorií (mecenášové a dobrodinci divadel, muzeí, hradů, zámků, škol, zoo, nadací, dětských domovů, domovů pro seniory, soc. ústavů apod.), jsou bez ohledu na kategorie dohromady posuzovány v jednotlivých krajích ČR.

V každém ze čtrnácti krajů hlasuje Kolegium daného kraje, tvořené z osobností, které dobrovolně přijaly čestnou roli člena Kolegia. V každém kraji tak získá jeden nominovaný "cenu Ď daného kraje", která je předána na speciální akci v každém kraji ČR. Vítěz krajského kola postupuje do finále v Národním divadle do hlavní kategorie "GRAND PRIX Ď", kdy v závěru ceremonie na scénu Národního divadla vystoupí najednou všech 14 krajských vítězů a jeden obdrží GRAND PRIX Ď (originál obraz malíře Martina Vavryse, který je současně aktuální předlohou pro logo ročníku ceny Ď - letící písmeno Ď.

Stalo se tradicí, že u předávání této ceny je přítomný kromě představitelů Národního divadla i kardinál Dominik Duka, který poděkuje všem přítomným a zdůrazní, že cena je jen symbol, že význam setkání všech přítomných je daleko důležitější. Nominace, které nevyhrály krajskou cenu Ď také postupují do finále v Národním divadle - nejsou jen ve hře o hlavní GRAND PRIX Ď, ale mají šanci získat jednu z mnoha celostátních cen v různých kategoriích a to bez ohledu na výsledky a posuzování v krajském kole, neboť v Národním divadle zasedá celostátní Kolegium, které se rozhoduje jen na základě svého úsudku. Každý člen celostátního Kolegia dostane 2 týdny dopředu seznam všech nominací k nastudování a poté, tři hodiny před ceremonií v Národním divadle toto Kolegium hlasuje.

Od roku 2012 začala přibývat jako místní šance k ocenění navíc ještě před konáním krajských kol a finále i kola městská ve městech, kde je zájem tyto akce spolupořádat. V daných městech fungují místní Kolegia.

Kdo bývá oceněn[editovat | editovat zdroj]

Cenu Ď například převzal prezident Václav Havel, kardinál Dominik Duka, norský premiér a dnes také generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, který na cenu reagoval slovy: "Je mi ctí převzít cenu Ď". Kromě mecenášů a dobrodinců z běžného života, cenu Ď také oficiálně přijaly tyto osobnosti: paní Věra Čáslavská, RNDr. Antonín Holý, DrSc., kardinál Dominik Duka. Cenu Ď přijalo i mnoho významných firem. Na druhé straně cenu Ď převzala malá holčička Nina Rambová za podporu chovu hada v zoo a třeba manželé Šislerovi za 17 let nezištné pomoci umírajícím v hospici. Na scéně ND se takto potkají "miliónoví a obyčejní mecenášové a dobrodinci" vedle sebe a sobě si rovní.

V letech 2001 až 2018 bylo uděleno kusů cen Ď:

  • 51 městských cen Ď (z toho 10 v roce 2018, městské ceny Ď se udělují od roku 2012)
  • ve čtrnácti krajích ČR bylo uděleno od roku 2011 do roku 2018 celkem 112 krajských cen Ď
  • při osmnácti finálových ceremoniích v letech 2001 až 2018 bylo dosud uděleno 248 celostátních cen Ď - při osmi finálových ceremoniích v letech 2011 až 2018 bylo uděleno 8ks GRAND PRIX Ď
  • celkem bylo uděleno od roku 2001 do roku 2018 městských cen Ď + krajských cen Ď + celostátních cen Ď + GRAND PRIX Ď: 419 kusů

Cílem pořadatelů je, aby tato setkání byla nesmírně lidská, citlivá, intenzivní a přestože je ceremoniál založen na obyčejném slově "děkuji", má mít spád, sílu, emotivní náboj, příběh, lásku, pokoru a neokázalou, ale o to větší atraktivitu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]