Cena Ď

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Cena Ď je česká výroční cena určená mecenášům a dobrodincům v oblasti kultury, charity, vědy, vzdělávání a morálních hodnot v ČR, udělovaná od roku 2001.

První ročník[editovat | editovat zdroj]

První ročník se konal v Národním divadle 11. června 2001. Každým dalším rokem se konaly další ročníky. V roce 2016 se koná ročník šestnáctý. Ceremonie ceny Ď mají neopakovatelnou atmosféru, která bývá označována za jedinečnou účastníky akce.[zdroj?]

Autor projektu a vznik nápadu[editovat | editovat zdroj]

Autorem projektu je Richard Langer (celý život působí na volné noze v oblasti kultury). Pro pořadatele měla cena Ď za úkol ukázat, že ani mecenáš to nemá jednoduché: "Mnozí si myslí, že je jeho povinnost dávat ze svých zisků potřebným a tudíž mu zase až tak nahlas děkovat není třeba - což je omyl! Mecenášovi jen tak také nikdo nepomůže, když mu byznys zrovna nejde... A když jde, má tisíc lákadel, za co zisk svobodně utratit, na což má právo. Každý, kdo dá dobrovolně ze svého majetku, nebo času, nebo umu něco druhým, zaslouží poděkování. A každý, kdo neumí nahlas poděkovat, ať přehodnotí, zda si skutečně další pomoc zaslouží."

Pořadatel[editovat | editovat zdroj]

Cenu Ď pořádal v letech 2001 až 2016 Richard Langer, za pomoci rodiny, za pomoci kamaráda Františka Lamberta a to vše ve spolupráci s Národním divadlem. Od roku 2004 na projektu spolupracuje Nadace pro transplantace kostní dřeně, která byla v letech 2015 a 2016 patronem finálové ceremonie. Finále projektu produkuje Jitka Langerová.

Osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Mezi nejzásadnější osobnosti, které kdy ceně Ď v její historii pomohly, také patří ředitelé Národního divadla, kteří ceně Ď vždy vstřícně umožnili konat ceremoniál na půdě Národního divadla, Stavovského divadla nebo Státní opery Praha. Zásluhu v tomto smyslu má Jiří Srstka, který se zasadil o konání prvního ročníku ceny Ď v Národním divadle dne 11. června 2001 a nastávající ředitelé, kteří ve spolupráci pokračovali: Daniel Dvořák, Ondřej Černý, Václav Pelouch a Jan Burian. Nad ročníky 2015 a 2016 převzal záštitu ministr kultury Daniel Herman.

Nominace[editovat | editovat zdroj]

Na cenu Ď může nominovat své mecenáše a dobrodince každý subjekt z oblasti kultury, charity, vědy, školství apod., případně i občan ČR, města či obce. Pořadatel sám kontaktuje tyto subjekty a vyzývá je k nominování, případně prostřednictvím médií informuje o této možnosti. Na webu ceny Ď je v době "nominační kampaně" ke stažení "nominační tabulka".

Předávání cen[editovat | editovat zdroj]

Od roku 2001 do roku 2010 se konalo finále v Praze. Pro stále větší počet nominací a pro stále menší šanci získat jednu z každoročních přibližně 15 celostátních cen Ď, vznikla od roku 2011 krajská předkola, neboli krajská šance navíc. Ještě před tím, než všechny nominace z jednotlivých krajů postoupí do finále, kde jsou roztříděné do různých kategorií (mecenášové a dobrodinci divadel, muzeí, hradů, zámků, škol, zoo, nadací, dětských domovů, domovů pro seniory, soc. ústavů apod.), jsou bez ohledu na kategorie dohromady posuzovány v jednotlivých krajích ČR.

V každém ze čtrnácti krajů hlasuje Kolegium daného kraje, tvořené z osobností, které dobrovolně přijaly čestnou roli člena Kolegia. V každém kraji tak získá jeden nominovaný "cenu Ď daného kraje", která je předána na speciální akci v každém kraji ČR. Vítěz krajského kola postupuje do finále v Národním divadle do hlavní kategorie "GRAND PRIX Ď", kdy v závěru ceremonie na scénu Národního divadla vystoupí najednou všech 14 krajských vítězů a jeden obdrží GRAND PRIX Ď (originál obraz malíře Martina Vavryse, který je současně aktuální předlohou pro logo ročníku ceny Ď - letící písmeno Ď.

Stalo se tradicí, že u předávání této ceny je přítomný kromě představitelů Národního divadla i kardinál Dominik Duka, který poděkuje všem přítomným a zdůrazní, že cena je jen symbol, že význam setkání všech přítomných je daleko důležitější. Nominace, které nevyhrály krajskou cenu Ď také postupují do finále v Národním divadle - nejsou jen ve hře o hlavní GRAND PRIX Ď, ale mají šanci získat jednu z mnoha celostátních cen v různých kategoriích a to bez ohledu na výsledky a posuzování v krajském kole, neboť v Národním divadle zasedá celostátní Kolegium, které se rozhoduje jen na základě svého úsudku. Každý člen celostátního Kolegia dostane 2 týdny dopředu seznam všech nominací k nastudování a poté, tři hodiny před ceremonií v Národním divadle toto Kolegium hlasuje.

Od roku 2012 začala přibývat jako místní šance k ocenění navíc ještě před konáním krajských kol a finále i kola městská ve městech, kde je zájem tyto akce spolupořádat. V roce 2016 se konala městská kola ve městech: Nový Bor, Děčín a Ostrov (ve spolupráci s městy) a Litvínov, Králův Dvůr, Poděbrady, Znojmo, Olomouc (ve spolupráci s Rotary kluby v těchto městech). V daných městech fungují místní Kolegia.

Od roku 2014 je každoročně v rámci finále také udělována speciální cena Ď posluchačů ČRo Dvojka, kteří hlasují na webu rozhlasu.

V roce 2016 byly vyhlášeny v rámci finále dvě speciální ceny Ď: Mimořádná cena Ď Ústeckého kraje 2016 a cena Ď časopisu Xantypa.

Kdo bývá oceněn[editovat | editovat zdroj]

Cenu Ď například převzal prezident Václav Havel (morální vzor - nominace studentů), kardinál Dominik Duka (morální vzor - nominace Hnutí na vlastních nohou Stonožka), norský premiér a dnes také generální tajemník NATO Jens Stoltenberg (morální vzor v zahraničí - nominace Běly Gran Jensen), za podporu různých kulturních projektů byla cena Ď také například udělena: KB, ČSOB, ŠKODA Auto a Vodafone. Na druhé straně cenu Ď převzala malá holčička Nina Rambová za podporu chovu hada v zoo a třeba manželé Šislerovi za 17 let nezištné pomoci umírajícím v hospici. Na scéně ND se takto potkají "miliónoví a obyčejní mecenášové a dobrodinci" vedle sebe a sobě si rovní.

V letech 2001 až 2016 bylo uděleno kusů cen Ď:

- 28 městských cen Ď (z toho 9 v roce 2016, městské ceny Ď se udělují od roku 2012)

- ve čtrnácti krajích ČR bylo uděleno od roku 2011 do roku 2016 celkem 84 krajských cen Ď

- při šestnácti finálových ceremoniích v letech 2001 až 2016 bylo dosud uděleno 214 celostátních cen Ď - při šesti finálových ceremoniích v letech 2011 až 2016 bylo uděleno 6ks GRAND PRIX Ď

- při finálové ceremonii 2016 byla mimořádně udělena Mimořádná cena Ď Ústeckého kraje (1ks)

- celkem bylo uděleno od roku 2001 do roku 2016 městských cen Ď + krajských cen Ď + celostátních cen Ď + GRAND PRIX Ď + mimořádná cena Ď: 333 kusů

Cílem pořadatelů je, aby tato setkání byla nesmírně lidská, citlivá, intenzivní a přestože je ceremoniál založen na obyčejném slově "děkuji", má mít spád, sílu, emotivní náboj, příběh, lásku, pokoru a neokázalou, ale o to větší atraktivitu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]