Přeskočit na obsah

Cempoala

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Cempoala / Totonacapan
Cēmpoalātl
1. století–1519 Místokrálovství Nové Španělsko 
Státní znak
znak
Geografie
Mapa
Totonacapan, resp. dnešní Veracruz
Cempoala
Obyvatelstvo
Počet obyvatel
25 000–30 000 (15. století)
Národnostní složení
Totonakové
Státní útvar
městský stát
Státní útvary a území
Předcházející
Následující
Místokrálovství Nové Španělsko Místokrálovství Nové Španělsko

Cempoala (nahuatl Cēmpoalātl) neboli „místo dvaceti vod“, bylo hlavní město domorodého národa Totonaků předkolumbovské Ameriky a městský stát v rámci území nazývané jako Totonacapan. Dnes je Cempoala významné archeologické naleziště Mexika ve státě Veracruz. Za své éry bylo město podřízeno Aztécké říši a pro Aztéky plnilo úlohu významného prosperujícího obchodního střediska.

Totonakové do oblasti dorazili a zbudovali si svá první sídla již za časů Toltécké říše. Totonacapan výsledně tvořilo až 50 totonackých měst s 250 000 obyvateli. Z toho Cempoala dosáhla nejvýše 30 000 obyvatel. Cempoala však byla starobylé město a existovala dávno před příchodem Totonaků. Totonakové byli jen další z řady národů, kteří jí trvale osídlili.

V roce 1519 se o městě dozvěděli Španělé vedení Hernánem Cortésem, kteří tudy procházeli. Ve městě se setkali s místním náčelníkem Xicomecoatlem, ten španělské conquistadory přátelsky přivítal a předal jim dary včetně zlatých šperků. Kromě toho conquistadoři v celkovém počtu 500 mužů opustili Cempoalu až s 8 000 totonackými bojovníky a 40 veliteli na jejich výpravu proti Aztécké říši.


Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]