Ceferino Gimenéz Malla

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ceferino Gimenéz Malla
Ceferino Giménez Malla 1861-1936.jpg
Narození 26. srpna 1861
Fraga
Úmrtí 8. srpna 1936 (ve věku 74 let)
Barbastro
Příčina úmrtí poprava zastřelením
Národnost Romani people in Spain
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Blahoslavený Ceferino Gimenéz Malla (26. srpna 18618. srpna 1936) byl španělský Rom (gitano), františkánský terciář a katecheta, mučedník španělské občanské války. Katolická církev ho uctívá jako blahoslaveného (4. května 1997 papežem sv. Janem Pavlem II.) a je pokládán za patrona Romů. Jeho svátek se slaví 4. května, v den výročí jeho beatifikace.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se ve městě Fraga v Katalánsku, jeho otec byl obchodník s dobytkem. Tomuto řemeslu se věnoval i Ceferino a po čtyřicet let žil kočovnickým životem. V roce 1912 se oženil s ženou jménem Teresa, se kterou žil již od mládí, koupil si dům a usadil se ve městě Barbastro, odkud pocházel také zakladatel Opus Dei sv. Josemaría Escrivá. Ceferino a Teresa neměli děti, adoptovali proto Teresinu neteř Pepitu. Ceferino byl negramotný, měl ale poměrně rozsáhlé znalosti katolického náboženství, po smrti své ženy v roce 1922 proto začal působit jako katecheta. V roce 1926 se stal františkánským terciářem.

Za španělské občanské války byl zatčen a popraven, protože se pokusil ochránit katolického kněze před komunistickými vojáky.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • SENČÍK, Štefan. Zefirín Jiménez Malla. Prvý blahoslavený Róm. Trnava: Dobrá kniha. 32 S. ISBN 80-7141-234-1. (slovensky)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]