Ceferino Gimenéz Malla

From Wikipedie
Jump to navigation Jump to search
Ceferino Gimenéz Malla
Ceferino Giménez Malla 1861-1936.jpg
Narození 26. srpna 1861
Fraga
Úmrtí 8. srpna 1936 (ve věku 74 let)
cemetery in Barbastro
Příčina úmrtí poprava zastřelením
Národnost Romani people in Spain
Ocenění Beato Ceferino el Pelé street
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Blahoslavený Ceferino Gimenéz Malla (26. srpna 18618. srpna 1936) byl španělský Rom (gitano), františkánský terciář a katecheta, mučedník španělské občanské války. Katolická církev ho uctívá jako blahoslaveného (4. května 1997 papežem sv. Janem Pavlem II.) a je pokládán za patrona Romů. Jeho svátek se slaví 4. května, v den výročí jeho beatifikace.

Život[edit | edit source]

Narodil se ve městě Fraga v Katalánsku, jeho otec byl obchodník s dobytkem. Tomuto řemeslu se věnoval i Ceferino a po čtyřicet let žil kočovnickým životem. V roce 1912 se oženil s ženou jménem Teresa, se kterou žil již od mládí, koupil si dům a usadil se ve městě Barbastro, odkud pocházel také zakladatel Opus Dei sv. Josemaría Escrivá. Ceferino a Teresa neměli děti, adoptovali proto Teresinu neteř Pepitu. Ceferino byl negramotný, měl ale poměrně rozsáhlé znalosti katolického náboženství, po smrti své ženy v roce 1922 proto začal působit jako katecheta. V roce 1926 se stal františkánským terciářem.

Za španělské občanské války byl zatčen a popraven, protože se pokusil ochránit katolického kněze před komunistickými vojáky.

Odkazy[edit | edit source]

Literatura[edit | edit source]

  • SENČÍK, Štefan. Zefirín Jiménez Malla. Prvý blahoslavený Róm. Trnava: Dobrá kniha. 32 S. ISBN 80-7141-234-1. (slovensky)

Externí odkazy[edit | edit source]