Cedrelinga cateniformis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxCedrelinga cateniformis
alternativní popis obrázku chybí
Semenáč Cedrelinga cateniformis
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád bobotvaré (Fabales)
Čeleď bobovité (Fabaceae)
Podčeleď Caesalpinioideae
Rod Cedrelinga
Binomické jméno
Cedrelinga cateniformis
Ducke, 1922
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Cedrelinga cateniformis je jediný druh rodu Cedrelinga z čeledi bobovité. Je to jeden z nejmohutnějších stromů jihoamerického pralesa, dorůstající výšky až 70 metrů. Vyznačuje se velkými dvakrát zpeřenými listy, drobnými zelenavými květenstvími a rozpadavými tenkými plody, které jsou šířeny větrem.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Cedrelinga cateniformis je gigantický strom, dorůstající výšky až 70 metrů a průměru kmene (ve 150 cm od země) téměř 2 metry. Kůra je červenavá, řídce žlábkovitě rozpukaná. Listy jsou dvakrát zpeřené, na hlavním vřetenu listu je několik (většinou 4) postranních vřeten, na každém z nich jsou 3 až 4 páry lístků. Lístky jsou poměrně velké, 6 až 11 cm dlouhé a 3 až 5,5 cm široké. Květy jsou drobné, zelenavé, v drobných hlávkách uspořádaných po několika ve svazcích skládajících vrcholové laty. Kalich je zvonkovitý. Koruna je pětičetná, s laloky delšími než korunní trubka. Tyčinek je mnoho, dlouze vyčnívají z květů a ve spodní části jsou srostlé do trubičky. Plody jsou visící, ploché, stopkaté, pokroucené a mezi semeny zaškrcované. Za zralosti se rozpadají na 2 až 6 plochých jednosemenných dílů. Semena jsou velká, plochá, okrouhlá, s tenkým osemením.[2][3][4]

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Druh je rozšířen v nížinných deštných lesích Jižní Ameriky od jihovýchodní Kolumbie a jižní Venezuely po Peru a Brazílii. Vyskytuje se v nezaplavovaných nížinných lesích v nadmořských výškách 100 až 300 metrů. [2]

Ekologické interakce[editovat | editovat zdroj]

Tenké rozpadavé plody Cedrelinga cateniformis jsou šířeny větrem.[3]

Význam[editovat | editovat zdroj]

Cedrelinga je jedním z nejdůležitějších amazonských stromů těžených pro dřevo, a to zejména v oblastech s chudými půdami.[3] Dřevo je obchodováno pod názvem pakuli a je používáno zejména na nábytek, podlahy, stavby a podobně.[5] Je také jednou z běžně používaných složek drogy ayahuasca.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2019.3. 10. prosince 2019. Dostupné online. [cit. 2020-01-06]
  2. a b BERRY, P.E. et al. Flora of the Venezuelan Guayana (vol. VI). Missourihoustonii: Timber Press, 2001. ISBN 0-915279-81-9. 
  3. a b c GENTRY, A.H. Wooden Plants of Northwest South America. Chicago: The Univ. of Chicago Press, 1996. ISBN 0226289435. 
  4. ALLEN, O.N.; ALLEN, E.K. The Leguminosae, a Source Book of Characteristics, Uses, and Nodulation. Madison: The University of Wisconsin Press, 1981. ISBN 0-299-08400-0. 
  5. BWWI: Pakuli (Cedrelinga cateniformis) [online]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-10-19. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]