Cecíliovití

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxCecíliovití
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída obojživelníci (Amphibia)
Řád červoři (Gymnophiona)
Čeleď cecíliovití (Caeciliidae)
Rafinesque, 1814
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Cecíliovití (Caeciliidae) je čeleď obojživelníků náležící do řádu červoři (Gymnophiona). Obývají Střední a Jižní Ameriku, rovníkovou Afriku, Indii a Seychely. Žijí ve vlhkých půdách.

Cecíliovití mohou vzhledem připomínat hady nebo červy. Měří obyčejně mezi 30 až 50 cm, avšak například velikost cecílie Thompsonovy (Caecilia thompsoni) se může vyšplhat až k 1,5 m. Naopak cecílie Russelova (Idiocranium russeli) může dosahovat délky méně než 10 cm. Po těle mají cecílie řadu drážkovitých prstenců a nevyvinul se u nich ocas. Lebka je tvořena málo kostmi, které jsou dohromady srostlé v jakési „beranidlo”, jež jim usnadňuje prodírat se půdou. Tlama leží pod čenichem, oči se u některých zástupců vyvinuly pod kůží, takže je lze spatřit, jiné cecílie je však mají ukryté pod kostmi.

Cecíliovití mohou být vejcorodé i živorodé. Velká část cecílií klade vajíčka na vlhkou půdy, kde se z nich vylíhnou larvy vyvíjející se ve vodě nebo půdě. U velkého množství druhů se vyvinula rodičovská péče, kdy cecílie střeží svá vajíčka.

Rody[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Caeciliidae na anglické Wikipedii.

  • VITT CALDWELL, L. J.; CALDWELL, J. Herpetology - An Introductory Biology of Amphibians and Reptiles. 3. vyd. [s.l.]: Academic Press ISBN 978-0-12-374346-6. S. 414-415. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • María Torres-Sánchez, et al. (2018). Multi-tissue transcriptomes of caecilian amphibians highlight incomplete knowledge of vertebrate gene families. DNA Research, dsy034. doi: https://doi.org/10.1093/dnares/dsy034

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]