Castell

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Castell (5 de 8) postavený sdružením Colla Vella dels Xiquets de Valls

Castell (tj. katalánsky hrad) je lidská věž stavěná tradičně na festivalech v Katalánsku, Valencijském společenství a Baleárských ostrovech zájmovými sdruženími nazývanými „colles de Castellers“. V roce 2010 byl Castell zařazen na seznam Mistrovských děl ústního a nehmotného dědictví lidstva organizace UNESCO.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Španělská tradice stavění lidských věží Castell vychází z historických pouličních tanců Muixeranga (také pod názvem Balls dels Valencians) předváděných umělci a akrobaty v dřívějším Valencijském království. Castellers se oprostili od náboženského pozadí tanců a z Muixerangy převzali jen její závěrečnou část – stavění lidských věží, u kterých se zaměřovali především na jejich výšku. První písemná zmínka o aktivitách tohoto typu pochází z roku 1712 z katalánského města Valls[2] . Odtud se tradice v průběhu 18. století rozšířila do sousedních měst, provincií, i autonomních společenství. V roce 1790 bylo poprvé použito slovo "Castell" a tím došlo k definitivnímu odlišení stavby lidských věží od Muixerangy.

V 80. letech 20. století se ke sdružení Castellers začaly přidávat ženy. Jejich přirozeně lehčí tělesná stavba vhodná pro vyšší patra věží umožnila hned několika týmům postavit v průběhu 80. let konstrukce "4 de 9" (děvět pater po čtyřech osobách) a v roce 2015 se týmu Minyons de Terrassa podařilo vybudovat lidskou vež o deseti patrech po čtyřech osobách.

Castell[editovat | editovat zdroj]

Castell je budovaný ve dvou fázích. V první se formuje základna (tvz. pinya) a teprve až ta je dost pevná a stabilní, přistoupí se ke stavbě jednotlivých pater. To probíhá co nejrychleji, aby se minimalizovala zátěž vyvíjená na základnu. Nejvyšším článkem věže je jezdec (tvz. enxaneta), často dítě, které signálem v podobě zvednuté dlaně celou stavbu završuje. Po tomto signálu se přechází k demontáži Castellu kdy jednotlivé osoby postupně slézají dolů. Castell je považován za úspěšný jen pokud byly bezchybně dokončeny obě fáze (konstrukce i demontáž).

Oděv[editovat | editovat zdroj]

Tradiční oděv Castellers se skládá z bílých kalhot, černé šerpy, šátku, a košile v barvě typické pro daný tým. Například tým Castellers de Barcelona má košile červené, tým Castellers de Villafranca zelené.

Od nehody v roce 2006 kdy při pádu zemřela dvanáctiletá dívka[3] musí mít všechny děti podílející se na stavbě Castellu speciální helmy.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Castell na španělské Wikipedii a Castell na anglické Wikipedii.

  1. Los 'castells', Patrimonio de la Humanidad, El País, 16 de noviembre de 2010, consultado el mismo día.|language=katalánsky
  2. CATALÀ I ROCA, Pere. ELS CASTELLS DELS XIQUETS DE VALLS [online]. [cit. 2014-10-12]. Dostupné online. (katalánsky) 
  3. Dvanáctiletá dívka zemřela při pádu z "castellu" [online]. 4. Srpna 2006. Dostupné online. (španělsky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]