Castell

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Možná hledáte: Castellové, šlechtický rod.
Castell (5 de 8) postavený sdružením Colla Vella dels Xiquets de Valls

Castell (tj. katalánsky hrad) je lidská věž stavěná tradičně na festivalech v Katalánsku, Valencijském společenství a Baleárských ostrovech zájmovými sdruženími nazývanými „colles castelleres“. V roce 2010 byl Castell zařazen na seznam Mistrovských děl ústního a nehmotného dědictví lidstva organizace UNESCO.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Španělská tradice stavění lidských věží castell vychází z historických pouličních tanců Muixeranga (také pod názvem Balls dels Valencians) předváděných umělci a akrobaty v dřívějším Valencijském království. Castellers se oprostili od náboženského pozadí tanců a z Muixerangy převzali jen její závěrečnou část – stavění lidských věží, u kterých se zaměřovali především na jejich výšku. První písemná zmínka o aktivitách tohoto typu pochází z roku 1712 z katalánského města Valls[2] . Odtud se tradice v průběhu 18. století rozšířila do sousedních měst, provincií, i autonomních společenství. V roce 1790 bylo poprvé použito slovo "castell" a tím došlo k definitivnímu odlišení stavby lidských věží od Muixerangy.

V 80. letech 20. století se ke sdružení castellers začaly přidávat ženy. Jejich přirozeně lehčí tělesná stavba vhodná pro vyšší patra věží umožnila hned několika týmům postavit v průběhu 80. let konstrukce "4 de 9" (děvět pater po čtyřech osobách) a v roce 2015 se týmu Minyons de Terrassa podařilo vybudovat lidskou vež o deseti patrech po čtyřech osobách.

Castell[editovat | editovat zdroj]

Castell je budovaný ve dvou fázích. V první se formuje základna (tvz. pinya) a teprve až ta je dost pevná a stabilní, přistoupí se ke stavbě jednotlivých pater. To probíhá co nejrychleji, aby se minimalizovala zátěž vyvíjená na základnu. Nejvyšším článkem věže je jezdec (tvz. enxaneta), často dítě, které signálem v podobě zvednuté dlaně celou stavbu završuje. Po tomto signálu se přechází k demontáži castellu kdy jednotlivé osoby postupně slézají dolů. Castell je považován za úspěšný jen pokud byly bezchybně dokončeny obě fáze (konstrukce i demontáž).

Oděv[editovat | editovat zdroj]

Tradiční oděv castellers se skládá z bílých kalhot, černé šerpy, šátku, a košile v barvě typické pro daný tým. Například tým Castellers de Barcelona má košile červené, tým Castellers de Villafranca zelené.

Od nehody v roce 2006 kdy při pádu zemřela dvanáctiletá dívka[3] musí mít všechny děti podílející se na stavbě castellu speciální helmy.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Castell na španělské Wikipedii a Castell na anglické Wikipedii.

  1. Los 'castells', Patrimonio de la Humanidad, El País, 16 de noviembre de 2010, consultado el mismo día.|language=katalánsky
  2. CATALÀ I ROCA, Pere. ELS CASTELLS DELS XIQUETS DE VALLS [online]. [cit. 2014-10-12]. Dostupné online. (katalánsky) 
  3. Dvanáctiletá dívka zemřela při pádu z "castellu" [online]. 4. Srpna 2006. Dostupné online. (španělsky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]