Přeskočit na obsah

Cassiniho dělení

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Detail na prstence Saturnu spolu s Cassiniho mezerou

Cassiniho dělení či Cassiniho mezera je mezera v planetárních prstencích Saturnu, která se nachází mezi prstencem B a prstencem A. Je pojmenována po významném italsko-francouzském astronomovi Giovannim Cassinim, který dělení v roce 1675 objevil.

Dělení se považuje za hranici mezi vnitřními a vnějšími prstenci Saturnu,[1] které se nachází přibližně 120 000 km od středu planety.[2] Oblast Cassiniho dělení není zcela zbavená veškerého materiálu, ale materiál v podobě ledu a kamení je zde zastoupen značně méně, což se opticky projevuje jako tmavší oblast.[3]

Panoramatický pohled na prstence Saturnu. Širší, šedý prstenec je prstenec A. Z vnitřní strany ho vymezuje Cassiniho dělení, největší mezera mezi Saturnovými prstenci. Za ní se nachází široký prstenec B, potom tenčí a tmavší prstenec C a nejvnitřnější je prstenec D.

V Cassiniho mezeře vrcholil děj sci-fi filmu Zkouška pilota Pirxe natočeného na motivy povídky Stanisława Lema Přelíčení.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Astronomický slovníček - Cassiniho dělení [online]. [cit. 2008-12-03]. Dostupné online. (slovensky) [nedostupný zdroj]
  2. CoJeCo - Cassiniho dělení [online]. [cit. 2008-12-03]. Dostupné online. 
  3. Prstence Saturnu [online]. [cit. 2008-12-03]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-09-19. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]