Carthago delenda est

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Marcus Porcius Cato Maior, „Cato starší

Carthāgō dēlenda est (česky: „Kartágo musí být zničeno“), resp. v plné verzi Cēterum cēnseō Carthāginem esse dēlendam nebo také Cēterum autem cēnseō, Carthāginem esse dēlendam („Ostatně soudím, že Kartágo musí být zničeno“) je latinská fráze, výzva v Římské republice, která zazněla v pozdějších letech punských válek.

Byť žádný historický zdroj neposkytuje frázi přesně tak, jak se obvykle v moderní době cituje, lze z řady zdrojů dovodit, že římský státník Cato starší vždy zakončoval své projevy některou z variací uvedeného vyjádření – a to i když o Kartágu vůbec nebyla řeč.[1] Proto lze tuto frázi používat také jako úporné, opakované naléhání na nějakou věc.

Poloha Kartága v severní Africe

Historické souvislosti[editovat | editovat zdroj]

Přestože byli Římané v prvních dvou punských válkách úspěšní, soupeřili o dominanci s městským státem Kartágo (dnes na území Tuniska) založeným mořeplavci Féničany a utrpěli mnoho ponížení a zničujících obratů. To vedlo k postoji směřujícímu k pomstě a totálnímu vítězství, což bylo vyjádřeno těmito frázemi.

Postoj vedení totální války proti Kartágu vyústil v naprosté zničení města na konci třetí punské války. Město bylo rozoráno a přeživší obyvatelé prodáni do otroctví. Historici se však neshodují v tom, zda byla oblast také posypána solí.

Fráze se někdy přejímá pro moderní použití, v poučném odkazu na totální válku,[2] a byla použita jako název hry Alana Wilkinse o třetí punské válce (2007).[3] Jiným moderním použitím „Ostatně soudím, že…“ je, podobně jako u Catova opakovaného naléhání, projevem silného přesvědčení o nějaké myšlence - podobně jako Cato starší měl pravdu, že bude Kartágo zničeno.

Gramatika[editovat | editovat zdroj]

Gramaticky fráze vyjadřuje nutnost pomocí gerundiva se slovem esse, „být“. Úplná forma Cēterum cēnseō… využívá pro nepřímé tvrzení „akuzativ s infinitivem“. Tato konstrukce je v latině známa jako pasivní perifrastikum (proto se Carthāgō dēlenda est často ukazuje jako příklad takového perifrastika).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Carthago delenda est na anglické Wikipedii.

  1. Charles E. Little, "The Authenticity and Form of Cato's Saying 'Carthago Delenda Est,'" Classical Journal 29 (1934), pp. 429-435. The main ancient sources are Plutarch, Cato 27 (δοκεῖ δέ μοι καὶ Καρχηδόνα μὴ εἶναι); Pliny the Elder, NH 15.74; Florus 1.31; Aurelius Victor De viris illustribus 47.8. (The evolution of the phrasing towards its modern form has been further considered in Silvia Thürlemann-Rapperswil, „'Ceterum censeo Carthaginem esse delendam,'“ Gymnasium 81 (1974).)
  2. "Delenda est" shouldn't be destroyed Archivováno 25. 6. 2006 na Wayback Machine
  3. Traverse Theatre website. www.traverse.co.uk [online]. [cit. 2009-10-23]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-07-08. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]