Carova mešita

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Carova mešita
Careva džamija
Tsars Mosque.jpg
Poloha
Stát Bosna a HercegovinaBosna a Hercegovina Bosna a Hercegovina
Kanton Coat of arms of Sarajevo Canton.svg Sarajevo
Obec Coat of arms of Sarajevo.svg Sarajevo
Zeměpisné souřadnice
Carova mešita
Carova mešita
Základní informace
Proud islámu sunnitský
Status v provozu
Architektonický popis
Stavební sloh osmánský
Vystavěna 1457
Kapacita 500 věřících
Počet minaretů 1
Počet kupolí 1
Odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Carova mešita nebo Císařská mešita (bosensky Careva džamija) je jednou z nejstarších mešit v Sarajevu i celé Bosně a Hercegovině. Nachází se na místě, kde místní část Bistrik dosahuje koryta řeky Miljacky. Postavena byla kolem roku 1460, tehdy ještě měla dřevěný minaret, a původně nesla název Atik džamija (Stará mešita). Na jejím místě se původně nacházela jen malá mešita, ale přesnější záznamy o původní stavbě se nedochovaly.

O její výstavbu se zasloužil osmanský místodržící v Bosně a zakladatel Sarajeva Isa-beg Ishaković. V roce 1480 svatostánek vyhořel při útoku uherského vojska pod vedením Vuka Grgureviće, velitele jajecké bánoviny. Roku 1566 byla mešita přebudována a přejmenována na počest hlavního donora rozsáhlé opravy, sultána Sulejmana I. (careva –  císařova či carova, pro Slovany byl carem sultán přebývající v Cařihradu). Mešita byla těžce poničena také během vpádu Evžena Savojského do Sarajeva v roce 1697. Od roku 1753 se v blízkosti mešity nacházela také kamenná knihovna.

Roku 1912 český architekt Karel Pařík k mešitě dostavěl správní budovu, kterou využívala rada starších (Rijaset) Islámského společenství v Bosně a Hercegovině.

Mezi lety 1980 a 1983 proběhla konzervace a oprava fresek. Nato v letech 2014–2015 proběhla generální rekonstrukce mešity, v jejímž průběhu došlo k rozebrání a opětovnému sestavení minaretu. Úhrnná cena prací dosahovala 2,6 mil. konvertibilních marek a zajistila je Turecká agentura pro mezinárodní spolupráci a rozvoj (TIKA). Slavnostního znovuotevření se zúčastnil bosňácký člen Předsednictva Bosny a Hercegoviny Bakir Izetbegović a turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. AGENCIJA, FENA. Svečano otvaranje Isa-begovog hamama i Careve džamije u Sarajevu. Klix. 20.5.2015. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]