Přeskočit na obsah

Caroline (atol)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Caroline
Caroline
Caroline
StátKiribatiKiribati Kiribati
Topografie
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Caroline (také Beccisa nebo Millennium Island) je korály tvořený atol v Tichém oceánu. Patří k Liniovým ostrovům, které jsou součástí státu Kiribati. Od hlavního města Jižní Tarawy je vzdálen 4200 km. V roce 1606 ho objevil Pedro Fernandes de Queirós. V roce 1795 byl pojmenován podle dcery Philipa Stephense, prvního lorda britské Admirality. Atol navštěvovali Polynésané, kteří na něm vybudovali marae, pobývali zde také sběrači guána a kopry. Od roku 1991 je bez stálého lidského osídlení.

Lagunu obklopuje 39 ostrovů, které mají dohromady rozlohu 3,76 km². Nejvyšší bod leží šest metrů nad mořskou hladinou a ostrovům tak hrozí v dohledné době zaplavení.[1]

Atol patří k ekosystémům, které jsou nejméně poznamenány lidskou činností.[2] Místní populace kraba palmového patří k největším na světě. Hnízdí zde fregatka obecná a rybák černohřbetý.

V roce 1995 byla datová hranice posunuta tak, aby celý stát Kiribati byl západně od ní.[3] Caroline tak leží v časovém pásmu UTC+14:00 a je prvním místem na zeměkouli, kde začíná nový den. Uskutečnilo se zde velké vítání příchodu 21. století, které dalo místu alternativní název Millenium Island.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]