Přeskočit na obsah

Carmen (novela)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Carmen
První knižní vydání novely z roku 1846
První knižní vydání novely z roku 1846
AutorProsper Mérimée
PřekladatelBedřich Frída
Jazykfrancouzština
Žánrromantická novela
Datum vydáníčasopisecky 1845,
knižně 1846
Česky vydáno1878
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Carmen je novela francouzského romantického spisovatele Prospera Merimée.[1] Vyšla nejprve časopisecky roku 1845 v Revue des deux mondes, knižně pak roku 1846 v nakladatelství Michel Lévy frères.[2]

Jde o nejznámější autorovu novelu, kterou proslavila zejména stejnojmenná opera francouzského skladatele Georga Bizeta. Merimée v ní vyjádřil svůj obdiv k nepoddajným lidským charakterům žijícím v prostředí plného nebezpečí, lásky i zrady.[3]

Obsah novely[editovat | editovat zdroj]

Vypravěč novely cestuje na podzim roku 1830 s najatým průvodcem po Andalusii po stopách Gaia Julia Caesara, přičemž se snaží přesněji určit místo, kde se odehrála jeho vítězná bitva u Mundy. Cestou se seznámí s pašerákem José Máriou, který je hledaný pro vraždy a krádeže. Přenocují spolu v blízkém stavení, spřátelí se. Když jeho průvodce jede Josého udat, varuje jej a José uprchne.

Autorův akvarel k novele

V Córdobě se vypravěč seznámí s krásnou cikánkou Carmen, která mu slíbí věštění z ruky a odvádí ho k sobě. Tam se najednou objeví José Mária, který s Carmen žije. Vypravěč proto odchází a později zjistí, že mu Carmen ukradla hodinky. Odjíždí z města a když se po čase vrátí, dozví se, že José Mária byl zatčen. Navštíví ho ve vězení, přinese mu cigarety, a José mu vypoví svůj životní příběh.

Narodil se v Baskicku ve vesnici Elizondo. Původně měl být knězem, ale nestudoval a nakonec zabil v hádce svého soupeře v jedné baskické hře. Musel uprchnout, vstoupil do vojska a doufal, že se stane důstojníkem. Již jako poddůstojník byl pověřen dozorem v sevillské továrně na tabák, kde pracovalo mnoho žen, mezi nimi i Carmen. Když jednoho dne pořezala obličej jedné spolupracovnici, dostal José úkol odvézt ji do vězení. Carmen jej však okouzlila natolik, že jí umožnil uprchnout. Dostal měsíc vězení a byl degradován na vojína. Poté znovu uviděl Carmen, strávil s ní noc a domníval se, že se stal jejím milencem. Když dostal hlídku na hranicích, přesvědčila jej Carmen, aby nechal projít tlupu podloudníků s pašovaným zbožím, kterým dělala zvěda a používala svou krásu pro manipulaci s muži.

José brzy zjistil, že Carmen chce být stále volná a nechce nikomu patřit. Když ji uviděl s jedním důstojníkem, zabil jej, byl nucen se skrývat, a tak se přidal k podloudníkům. Zabil Carmenina manžela a také vůdce tlupy, jednookého Garciu, a zaujal jeho místo. Tlupa však byla nakonec rozprášena. Chtěl proto s Carmen uprchnout do Ameriky, ale ta začala milovat toreadora Lucase, a nechtěla s Josém odejít. Šílený žárlivostí a neschopný ovládnout svou vášeň ji José dvěma ranami nožem zabil, pochoval v lese, požádal nedaleko žijícího poustevníka, aby za ni odsloužil mši, a sám se v Cordobě udal. Teď jej čeká poprava. Požádá ještě vypravěče, aby za něj dal sloužit mši a jedné ženě v jeho rodišti odevzdal pamětní peníz, který nosil na krku, a řekl jí, že zemřel, ale ne jakým způsobem.

Adaptace[editovat | editovat zdroj]

Hudba[editovat | editovat zdroj]

Carmen Jones, plakát k filmové verzi muzikálu z roku 1954

Film[editovat | editovat zdroj]

Plakát k filmu Carmen (1915) režiséra Cecila B. DeMilleho
Raquel Meller v titulní roli filmu Carmen z roku 1926

Seznam je založený na referenci číslo[12] a neobsahuje filmová a televizní zpracování hudebních adaptací novely.

Česká vydání[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. FRYČER Jaroslav a kol. Slovník francouzsky píšících spisovatelů. Praha. Libri 2002, ISBN 80-7277-130-2. S. 491.
 2. Carmen - Encyclopædia Universalis.
 3. FISCHER, Jan Otokar. Dějiny francouzské literatury 19. a 20. století, I. díl. Praha, Academia 1966. cnb001251157. S. 458.
 4. Carmen by Bizet - Encyclopedia Britannic
 5. Carmen Jones - Encyclopedia Britannica
 6. Carmen Jones - IMDb
 7. Carmen at the Roland Petit website
 8. Russian National Ballet S.Radchenko
 9. Wolfgang Fortner - Carmen
 10. Beat 4 Feet Music. www.beat4feet.com [online]. [cit. 2019-07-13]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2019-07-13. 
 11. Musical Carmen. www.carmen-musical.com [online]. [cit. 2019-07-07]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2019-06-14. 
 12. Prosper Mérimée - IMDb

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]