Carlos N. Hathcock

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Carlos N. Hathcock
Carlos Hathcock DM-SD-98-02324.JPG
Narození 20. května 1942
Little Rock
Úmrtí 23. února 1999 (ve věku 56 let)
Virginia Beach
Příčina úmrtí roztroušená skleróza
Ocenění Purpurové srdce
Stříbrná hvězda
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gunnery seržant Carlos Norman Hatchcock II. (20. května 1942, Little Rock, Arkansas - 23. února 1999 Virginia Beach, Virginia) je nejúspěšnějším odstřelovačem Vietnamského konfliktu. Jeho úspěchy čítají 93 potvrzených zabití a údajně až 300 nepotvrzených zabití příslušníků Viet Congu a Severovietnamské Armády. Vietnamci byl nazýván Long Trang - bílé pírko, anglicky white feather, tato přezdívka mu byla dána podle bílého pírka, které skutečně nosil za svým maskovacím kloboukem.

Služba u USMC[editovat | editovat zdroj]

C. N. Hatchcock se narodil 20. května 1942 v Little Rock v Arkansasu, jeho rodiče se však krátce poté rozvedli a Carlos vyrostl u babičky na farmě poblíž Little Rocku. Od deseti let pravidelně lovil a svými úlovky přispíval do kuchyně. Malorážkou údajně dokázal trefit do hlavy běžící veverku. Po skončení školy dne 20. května 1959 si ve věku teprve 17 let splnil sen a stal se námořním pěšákem.

Před Vietnamským konfliktem[editovat | editovat zdroj]

Jeho výjimečné střelecké schopnosti byly vidět už při nástupním kurzu v Camp Pendleton. Přiřazen byl k rotě E, druhého praporu, 4. Marines. Jako její příslušník vyhrál pacifický střelecký šampionát námořní pěchoty. Od roku 1962 při službě na základně Cherry point pokračoval ve sportovní střelbě s puškou Winchester 70 Ráže .300 Winchester Magnum(.300 WinMag) vybavenou Puškohledem Unertl. Mimo jiné se mu povedlo na závodech ustanovit dosud nepřekonaný rekord 248 bodů z 250 možných. V roce 1965, 12 měsíců před odjezdem do Vietnamu vyhrál prestižní Wimbledonský pohár v Camp Perry .

Vietnamský konflikt[editovat | editovat zdroj]

Teprve ve Vietnamu se Hatchcock jako policejní seržant USMC poprvé přihlásil do kurzu pro odstřelovače, protože navzdory vynikajícím výsledkům během bojů v Tichomoří se od konce druhé světové války odstřelovačská odbornost necvičila. Teprve po prvním zabití Sgt. Hatchcocka byl zařazen do služby jako regulérní odstřelovač, v této funkci absolvoval dva 18 měsíční turnusy. V okolí kóty 55 poblíž Danangu se brzy stal postrachem nepřátel, kteří na jeho hlavu vypsali odměnu 30 000 amerických dolarů. Odměna na hlavu běžného amerického odstřelovače činila přibližně 8 dolarů.

Příklad úspěchů:

  • S desátníkem Johnem Burkem za 5 dní zničení roty pravidelné severovietnamské armády. Odstřelovači uvěznili nepřátele v zákopech, a pokud někdo z vietnamců vystrčil hlavu, byl zastřelen.
  • V roce 1967 překonání nejvyšší vzdálenosti odstřelu - přibližně 2500 yardů. Použít byl kulomet Browning M2, používající náboj .50 Browning(12,7*99mm),upravený na střelbu jednotlivými výstřely a vybavený optikou. Toto byl pravděpodobně jeden z podnětů, které vedli k vývoji tzv. Antimateriálových pušek, například samonabíjecí Barret M82, či opakovací McMilan Tac50 obě ráže .50Browning. Rekord byl překonán v březnu 2002 v Afghánistánu.

Standardní zbraní C. Hatchcocka byla opakovací puška Winchester 70 ráže .30-06 Springfield

Carlosovo působení ve Vietnamu bylo ukončeno, když jako řidič vozidla Amtrac MLVTP-5 najel na minu. Došlo k tomuto 16. září 1969, u města Queson. Carlos původně vyvázl bez zranění, ale než z hořícího vozidla postupně vytáhl sedm vojáků utrpěl popáleniny na 90 procentech těla, z toho na 40 procentech popáleniny 3. stupně. Byl evakuován do Texasu, kde se dlouho léčil se zranění a prodělal 13 transplantací kůže.

Po nasazení ve Vietnamu[editovat | editovat zdroj]

Za záchranu vojáků odmítl přijmout vyznamenání stříbrné hvězdy, protože prý jen plnil svou povinnost. Jako novou práci měl pomoc s budováním školy pro pátrací a odstřelovačské instruktory USMC v Quanticu (Virginia) V roce 1975 se jeho zdraví začalo rychle horšit z důvodů postupu roztroušené sklerózy, z důvodů jejího postupu byl v roce 1979 uznán služby neschopným. Zemřel dne 22. února 1999. Pohřben byl dne 26. února 1999 na hřbitově Woodlawn Memorial Gardens v Norfolku.

Citáty[editovat | editovat zdroj]

Pro odstřelovače je nejdůležitější bezvýhradná, kompletní absolutní koncentrace - především na své vybavení, potom na okolí, v němž má nějaký význam i sebemenší vánek a každý lístek na stromě a konečně na svou kořist.

Heslo "One shot, one kill" - jeden výstřel, jeden mrtvý

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Carlos Hathcock na anglické Wikipedii.