Carlos Moreno

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Carlos Moreno
Narození16. dubna 1959 (63 let)
Tunja
Oceněnírytíř Řádu čestné legie
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Carlos Moreno (narozen 16. dubna 1959 v Kolumbii) je francouzsko-kolumbijský vědec a univerzitní profesor. Působí na Institutu podnikového řízení v Paříži (Institut d'administration des entreprises de Paris) na univerzitě Paříž 1 Panthéon-Sorbonne.

Specialista na inteligentní řízení složitých systémů, jehož práce jsou doprovázeny aktivitami v inovačním ekosystému kolem podpory výzkumu a přenosu technologií do průmyslu, malých a středních podniků a začínajících podniků. Je aktivní také v popularizaci vědy.

Je známý pro svoje myšlenky a aktivity zaměřenými na inteligentní, udržitelné a citlivé město. Jeho zásadním konceptem je tzv. Patnáctiminutové město. Tento koncept byl v roce 2020 přijat znovuzvolenou pařížskou starostkou Anne Hidalgo jako jeden ze základních kamenů její politiky rozvoje města.[1] Moreno již od roku 2015 působí pod Anne Hidalgo v pozici zvláštního zmocněnce pro oblast smart cities.[2]

V červenci 2010 mu byl v pařížském Maison de la Recherche udělen řád Rytíře čestné legie (Chevalier de l'Ordre de la Légion d'honneur).

V roce 2019 mu Akademie architektury udělila medaili za perspektivu.

Carlos Moreno je francouzskou osobností, která se 10. října 2020 spolu s dalšími 39 lidmi účastní zahájení celosvětové klimatické iniciativy "Countdown". Společně s Antoniem Gutierresem, papežem Františkem, bývalým viceprezidentem USA Alem Gorem, předsedkyní EU Ursulou Von der Leyenovou, princem Williamem a herečkou a aktivistkou Jane Fondovou vyzvali k posílení boje za klima. Koncept čtvrthodinového města byl jednou z iniciativ navržených pro města.

V červnu 2021 byl Carlos Moreno jmenován spolupředsedou francouzské vědeckotechnické sítě pro architektury v extrémních prostředích RST ARCHES.

Dne 4. října 2021, na Světový den Habitatu, vyhlásila dánská Nadace Henrika Frodeho OBEL Award [3]za přínos k lepší kvalitě života díky čtvrthodinovému městu. Předána mu byla 21. října 2021 v pařížském Hôtel de Ville.

18. listopadu 2021 mu byla na světovém kongresu Smart City Expo World Congress v Barceloně udělena cena[4] "Leadership" ex aequo spolu s italskou architektkou Benedettou Tagliabue za jejich přínos projektům chytrých měst po celém světě za posledních deset let.

Funkce[editovat | editovat zdroj]

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

V roce 2010 mu byl udělen francouzský Řád čestné legie.

V roce 2019 mu Akademie architektury udělila medaili za perspektivu.

V roce 2021 obdržel ocenění Henrik Frode OBEL Award

V roce 2021 Smart City Expo World Congress v Barceloně udělena cena[4] "Leadership"

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Subscribe to read | Financial Times. www.ft.com [online]. [cit. 2020-10-15]. Dostupné online. 
  2. Positive Planet [online]. [cit. 2020-10-15]. Dostupné online. (anglicky) [nedostupný zdroj]
  3. Winner 2021 – OBEL AWARD [online]. [cit. 2021-10-31]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. a b World Smart City Awards. Smart City Expo World Congress 2021 [online]. [cit. 2021-11-21]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Carlos Moreno (scientist) na anglické Wikipedii.