Carlo Capalbo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Carlo Capalbo
Narození1957 (65–66 let)
Neapol
Povolánímanažer
OceněníCena města Olomouce (2010)
Čestné občanství hlavního města Prahy (2017)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Carlo Capalbo (* 1957, Neapol, Itálie) je italský manažer, který v roce 1995 zahájil projekt Pražského mezinárodního maratonu (PIM) a 20 let stojí za jeho pořádáním. Od roku 2011 se tento maraton koná v rámci seriálu RunCzech.com, do kterého přibyly dálkové běhy v Olomouci, Ústí nad Labem a Českých Budějovicích.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Jeho děda i otec vystudovali právo, takže i on směřoval na právnickou fakultu v Neapoli. Později jej ale přitáhla ekonomie, kterou studoval v Turíně. Poté pracoval v oboru informačních technologií. Po několika letech práce následovalo 18měsíční studium v Berkeley. Po dalším roce a půl v USA se vrátil do Evropy. Do Prahy poprvé přijel v roce 1992.

Pražský maraton[editovat | editovat zdroj]

Nápad pořádat v Praze maraton vznikl v hospodě u piva. Přítel Capalbovi řekl: Carlo, proč neuspořádáš maraton? Nejprve mu odpověděl, že je blázen, ale při dalším pivu padlo rozhodnutí: Zavoláme Zátopkovi.[1]

Na prvním ročníku startovalo 958 maratonců a 15 tisíc lidí v nesoutěžních bězích. Po dvaceti letech běží v rámci seriálu RunCzech 69 tisíc lidí.[1]

Pražský maraton 2013

Organizace PIM již od Mezinárodní asociace atletických federací IAAF obdržela dvě zlaté a dvě stříbrné známky kvality, pro jejichž získání musela splnit náročná kritéria. Pokud jde o ekonomický přínos pražských běhů, např. jen za rok 2011 činil 367 milionů Kč.[2]

Já jsem pouze věděl, že chci opustit ten povrchní svět byznysu, protože jsem v něj nevěřil. Jsem jednoduchý člověk a chtěl jsem dělat něco, kde budu v kontaktu s lidmi a budu moct zlepšit jejich životy. A taky si splnit své sny.
— Carlo Capalbo[3]

Záliby[editovat | editovat zdroj]

Capalbo původně profesionálně hrál volejbal, poté se několik let věnoval ragby. S intenzivním sportováním ale skončil kvůli zaměstnání. Maraton zatím neběžel, několikrát absolvoval půlmaraton.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Rozhovor: Sehnat peníze na první ročníky maratonu bylo velmi těžké, říká Carlo Capalbo. Metro.cz [online]. 2014-5-5. Dostupné online. 
  2. Carlo Capalbo: sponzoři běží s námi. Strategie.cz [online]. 2012-12-3 [cit. 2014-05-08]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu. 
  3. Carlo Capalbo. Atletika.cz [online]. 2011-4-24. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]