Carl Bonde

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Carl Bonde
Bonde, Carl i VJ 1942 bw.jpg
Osobní informace
Datum narození 28. dubna 1872
Místo narození Stockholm
Datum úmrtí 13. června 1957 (ve věku 85 let)
Místo úmrtí Stockholm, ŠvédskoŠvédsko Švédsko
Občanství ŠvédskoŠvédsko Švédsko
Sportovní informace
Sport jezdectví
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přehled medailí
Letní olympijské hry
zlato 1912 Stockholm Drezura
stříbro 1928 Amsterdam Drezura – družstva

Hrabě Carl Gustaf Bonde af Björnö (28. dubna 1872 Stockholm13. června 1957 tamtéž) byl švédský důstojník, olympijský vítěz v jezdectví.

Jeho otec Gustaf Fredrik Bonde pocházel z rodu staré švédské pozemkové šlechty, matka Ida (rozená Marryattová) byla Angličanka.[1] V letech 1894 až 1910 sloužil u pluku královských husarů, který opustil v hodnosti rytmistra. Poté byl vrchním královským štolbou, působil v zeměbraně a hallandské zemědělské komisi, za první světové války byl inspektorem zajateckých táborů v Rusku. Díky svěřenství měl v držení řadu majetků včetně zámků Hörningsholm a Vibyholm. Obdržel Řád meče, Vasův řád a lotyšský Řád tří hvězd. Byl dvakrát ženatý a měl tři děti, nejstarší syn Thord Bonde byl v letech 1957 až 1963 náčelníkem generálního štábu švédské armády.

Na Letních olympijských hrách 1912 získal na koni Emperor zlatou medaili v drezuře. Zúčastnil se také s koněm Ingo Letních olympijských her 1928, kde vybojoval se švédským družstvem stříbrnou medaili a v soutěži jednotlivců obsadil devatenácté místo.[2] Po ukončení závodní činnosti působil jako rozhodčí a předseda Švédské jezdecké asociace.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Vem är vem? Dostupné online
  2. Sports Reference Dostupné online

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]