Cargolifter AG

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pohled na hangár vybudovaný pro Cargolifter.
Vnitřek (všimněte si tří lidí v levém dolním rohu)

Společnost Cargolifter AG byla založena v září 1996 v německém Wiesbadenu. Měla nabízet logistické služby a transport těžkých a nadměrných nákladů z místa na místo. K tomu měla sloužit nově vyvinutá vzducholodi, nazvaná CL160 s plánovanou kapacitou 160 tun.[1]

V květnu 2000 emitovala společnost akcie. Akcionářská struktura byla charakterizována velkým počtem malých investorů, přilákaných slibovaným boomem nových a skvělých technologií.

Plánovaná obří vzducholoď „CL 160“ ale nebyla nikdy postavena, ačkoliv bylo vytvořeno značné množství plánů a vývojových prací. Technická komplikovanost (příbuznost s vývojem v leteckém průmyslu, ale s menším testováním technologií), omezené finance (zlomek nákladů pro vývoj nového vzduchového plavidla) a velice krátký čas vývoje znamenaly velké riziko.

Pro testování konceptu v malém měřítku byl postaven menší prototyp zvaný 'Joey'. Byl také postaven prototyp menšího přepravního balónu „CL 75 Vzdušný jeřáb“, který byl zničen během červencové bouře roku 2002. Navzdory tomu byla roku 2002 podepsána smlouva se společností Boeing pro skloubení výzkumu dalšího vývoje stratosférické plošiny lehčí než vzduch.[2]

Zadluženost[editovat | editovat zdroj]

7. června 2002 vyhlásila společnost neschopnost splácet a následující měsíc začala jednání. Neví se, kam zmizelo 300 miliónů Euro z akcionářských fondů, od 70,000 investorů.

Prototyp malého přepravního balónu "CL 75 Aircrane", který byl poprvé testován v říjnu 2001 vyvinula společnost patrně sama. Pro Cargolifter ji vyrobila americká AdvanTek International,LLC. "CL 75 Aircrane" stejně jako 25 kombinací (v ceně 10 milionů amerických dolarů za jednotku) byl prodán Kanadské společnosti Heavy Elevator Canada Inc., ve kterém byla společnost CargoLifter AG vlastníkem nejméně 20 procent. Kontrakt se nikdy nestal efektivním.

V červnu 2003 bylo celé zařízení společnosti prodáno, a to včetně hangáru pro obří vzducholoď, který sám o sobě byl technický zázrak. Ocelový dóm, do kterého by se lehce vešly naležato dvě Eiffelovy věže byl prodán za méně než 20% jejich stavební ceny. Pozemek byl přetvořen jako 'tropický ráj' za účelem rekreace. Je známý pod názvem Tropical Islands, a středisko bylo otevřeno v roce 2004.

Vzducholoď Skyship, která byla zakoupena společností Cargolifter ze cvičných a výzkumných důvodů (viz obrázek), byla prodána firmě Swiss Skycruise a použita v Aténách během Olympijských her.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. CL160 [online]. [cit. 2016-09-15]. Dostupné online.  
  2. Cargolifter-Boeing agreement [online]. [cit. 2016-07-11]. Dostupné online.