CAPTCHA

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Captcha)

CAPTCHA je Turingův test, který se na webu používá ve snaze automaticky odlišit skutečné uživatele od robotů.

CAPTCHA je akronym pro „completely automated public Turing test to tell computers and humans apart“, tedy „plně automatický veřejný Turingův test k odlišení počítačů a lidí“. Test spočívá zpravidla v zobrazení obrázku s deformovaným textem, přičemž úkolem uživatele je zobrazený text opsat do příslušného vstupního políčka. Předpokládá se, že lidský mozek dokáže správně rozeznat i deformovaný text, ale internetový robot při použití technologie OCR nebude schopen text správně rozpoznat.

Někdy je název vysvětlován jako pouhá zkratka „CAPTure CHAracters“ - zachyť (přečti) ty znaky.

Toto CAPTCHA zobrazuje text „smwm“, který byl kvůli ztížení automatického rozpoznání deformován a bylo přidáno vícebarevné pozadí obrázku.

Důvod, proč se CAPTCHA vůbec používá, je ten, že bez něj by se do různých diskusních fór pomocí spamových robotů dostalo velké množství komentářového spamu, který ve velké míře chrlí některé spamové servery.

Nevýhodou obrázkové CAPTCHA je nepřístupnost pro zrakově postižené uživatele.[1] Protože se navíc stále zdokonalují metody automatického rozpoznávání CAPTCHA roboty, nástroje pro generování CAPTCHA generují stále více zdeformované texty – i pro uživatele, který je schopen vidět takovou CAPTCHA je pak obtížné, někdy dokonce nemožné, správně rozluštit, jaký text se v obrázku nachází.

Někdy není možné text na obrázku rozpoznat přesně, uživatel pak musí webovou stránku obnovit, aby dostal lepší obrázek.

Další metody[editovat | editovat zdroj]

CAPTCHA na IM ve formě jednoduché otázky v anglickém jazyce

Některé metody CAPTCHA se snaží nepřístupnost obrázků obejít, nebo používat CAPTCHA bez obrázků. Google tak například nabízí možnost nechat si text na obrázku strojově přečíst.

Nečitelnosti obrázků lze předejít jejich horizontálním rozdělením a následným pozicováním pomocí CSS. Takto rozdělený obrázek nemusí obsahovat žádné deformace ani ochranné prvky snižující jeho čitelnost, a přesto je pro roboty zcela nečitelný.[2]

Jiné metody zase po uživateli požadují odpověď na jednoduchou otázku (přičemž je možné otázky automaticky generovat, nebo lze použít předem připravenou sadu otázek). Uživatel tedy musí správně odpovědět např. na otázku „Kolik je 2 + 3?“ nebo „Jaký den následuje po úterý?“.

Tyto metody lze i kombinovat - ony „2 + 3“ lze zobrazit v obrázku nebo je možné například zobrazit posloupnost znaků a písmen ve dvou nahodilých barvách a uživatele instruovat, aby opsal jen znaky jedné barvy. Tyto instrukce mohou být též vygenerovány v obrázku (někdy dokonce se záměrnými chybami, které opět člověk dešifruje snadněji než robot), takže aby se robot mohl autentizovat jako lidský uživatel, musel by umět rozpoznat, že jde o úkol, jehož zadání je ve formě obrázku; přečíst tento úkol, porozumět mu a správně ho splnit. K něčemu takovému je zapotřebí značná část umělé inteligence, kterou roboti zatím nedisponují, a tak se tento způsob považuje za dostatečný. Ovšem již se to stává problémem.[3]

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • Průměrně je denně na internetu lidmi zadáno 60 milionů CAPTCHA.
  • Průměrný čas k napsání správného kódu je zhruba 10 sekund.
  • Souhrnný čas mezi zobrazením CAPTCHA a zapsáním správné odpovědi činí denně 150 000 hodin, to je více než 17 let.[4][5]
  • Existují také systémy, např. RECAPTCHA, které se snaží tento čas využít. Například pro převod obrázků, pořízených skenováním knih, do textové podoby. Takový systém slova, která počítač nedokázal rozluštit pomocí OCR, předloží uživateli k přečtení společně s již známým slovem.
  • V Česku byla zdarma k dispozici služba CAPTCHA Help, která uživatelům se specifickými potřebami pomáhala překonat bariéry, které jsou s CAPTCHA spojeny. Službu provozoval správce české domény .CZ CZ.NIC, z. s. p. o.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. CAPTCHA, aneb lze odlišit člověka a robota přístupným způsobem? – pristupnost.nawebu.cz, 3. 2. 2005
  2. http://www.cognito.cz/technologie/captcha-jak-znechutit-roboty-a-neodradit-uzivatele/
  3. https://www.theweek.in/news/sci-tech/2018/12/06/New-AI-tool-cracks-CAPTCHA-security-system.amp.html - New AI tool cracks CAPTCHA
  4. What is reCAPTCHA?. recaptcha.net [online]. [cit. 01-06-2008]. Dostupné v archivu pořízeném dne 24-05-2007. 
  5. Archivovaná kopie. www.ecogeek.org [online]. [cit. 2008-06-01]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-07-24. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]