Přeskočit na obsah

Cape Coast

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Cape Coast
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška0 m n. m.
Časové pásmoKoordinovaný světový čas
StátGhanaGhana Ghana
Cape Coast
Cape Coast
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Cape Coast je hlavní město ghanské oblasti Central Region, jedno z historicky nejvýznamnějších měst v této zemi. Leží na mysu v Guinejském zálivu přibližně 120 km jihozápadně od hlavního města Akkry.[1] Podle sčítání lidu z roku 2021 žilo v Cape Coast 189 925 obyvatel.[2] Ve městě se nachází otrokářský hrad Cape Coast, který je zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.[3]

Původní názvy města jsou Oguaa a Kotokuraba (v překladu „krabí řeka“ nebo „krabí vesnice“). Portugalští mořeplavci João de Santarém a Pedro Escobar, kteří proplouvali kolem tohoto místa v roce 1471, jej označili jako Cabo Corso (v překladu „krátký mys“), z čehož byl pravděpodobné následně odvozen název Cape Coast. V roce 1650 zde Švédové postavili sídlo, ze kterého se později stal hrad Cape Coast. Kolem něj se postupně rozrostla většina současného města. V roce 1650 jej převzali Nizozemci a následně jej po dvou letech rozšířili. V roce 1664 byl hrad dobyt Spojeným královstvím. Důvodem pro vznik hradu na Cape Coast byl obchod. Obchodníci z různých evropských zemí stavěli tyto pevnosti a hrady podél pobřeží dnešní Ghany, a to především pro ochranu výnosného trojúhelníkového obchodu.

Cape Coast se stalo důležitým sídlem ašantských obchodníků, přístavem na cestách a britským obchodním a správním hlavním městem Zlatonosného pobřeží až do roku 1877, kdy se hlavním městem stala Akkra.

Město je sídlem Univerzity v Cape Coast, přední ghanské univerzity v oblasti výuky a výzkumu, univerzita se nachází na kopci s výhledem na Atlantský oceán. Nachází se zde také Technická univerzita v Cape Coast.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Cape Coast na anglické Wikipedii.

  1. Cape Coast | Ghana, Map, Castle, & Facts | Britannica. www.britannica.com [online]. [cit. 2024-06-05]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Cape Coast Metropolitan (Metropolitan District, Ghana) - Population Statistics, Charts, Map and Location. www.citypopulation.de [online]. [cit. 2024-06-05]. Dostupné online. 
  3. CENTRE, UNESCO World Heritage. Forts and Castles, Volta, Greater Accra, Central and Western Regions. UNESCO World Heritage Centre [online]. [cit. 2024-06-05]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]