Camillo Ruini

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Camillo Ruini
Ruini.jpg
Narození 19. února 1931 (88 let)
Sassuolo
Alma mater Papežská univerzita Gregoriana
Papežská lateránská univerzita
Ocenění velkokříž Řádu za zásluhy o Italskou republiku
Funkce pomocný biskup (od 1983)
katolický biskup (od 1983)
kardinál (od 1991)
katolický arcibiskup
titulární biskup
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Znak Camilla Ruiniho

Camillo kardinál Ruini (* 19. února 1931 Sassuolo) je italský římskokatolický kněz, bývalý generální vikář Říma, kardinál.

Studoval v semináři v Reggio Emilia, kněžské svěcení přijal 8. prosince 1954 v Římě. Poté pokračoval ve studiu na Papežské univerzitě Gregoriana, kde získal doktorát z teologie (1957). Přednášel v seminářích v Reggio-Emilia, Modeně a Boloni.

V květnu 1983 byl jmenovaný pomocným biskupem diecéze Reggio Emilia, biskupské svěcení přijal 29. června téhož roku. Od června 1986 vykonával funkci generálního sekretáře Italské biskupské konference. V lednu 1991 ho papež Jan Pavel II. jmenoval titulárním arcibiskupem a provikářem Říma a proarciknězem Lateránské baziliky. Ve stejném roce se stal předsedou Italské biskupské konference (tuto funkci zastával do března 2007).

Při konzistoři v červnu 1991 byl jmenován kardinálem. S tím souviselo jeho povýšení do plnoprávných funkcí generálního vikáře Říma a arcikněze Lateránské baziliky. Často reprezentoval papeže na církevních slavnostech jako jeho speciální vyslanec. V rámci funkce generálního vikáře Říma se podílel na oslavách Velkého jubilea 2000. Dne 27. června 2008 přijal papež Benedikt XVI. jeho rezignaci na funkci generálního vikáře Říma a arcikněze Lateránské baziliky. Jeho nástupcem se stal kardinál Agostino Vallini.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]