CSI efekt

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

CSI efekt (též CSI syndrom) je popisován jako negativní působení kriminálních seriálů na činnost orgánů činných v trestním řízení. Efekt je pojmenován podle série CSI stanice CBS – CSI: Crime Scene Investigation (Kriminálka Las Vegas), CSI: Miami (Kriminálka Miami) a CSI: NY (Kriminálka New York).

V praxi se obvykle projevuje tak, že kriminalističtí technici přebírají špatné návyky, které předvádí seriálový hrdina, např. odebírají vzorky na zcela nevhodných místech nebo nedodržují základní pravidla pro práci s biologickými stopami (např. pracují bez roušky a rukavic). CSI syndrom postihuje i soudce a státní zástupce, ti pak např. nereálně očekávají, že svědci si dokonale pamatují události, nepředpokládají omylnost experta a očekávají, že místo činu bylo ohledáno zcela bez chyb a přehlédnutí.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • VANĚK, Daniel. Kriminálka Miami kazí naši policii. Lidové noviny [online]. 28. 2. 2007 [cit. 19,1,2009]. Dostupné online. 
  • HLAVÁČEK, Jan. Policii nelze zkazit TV seriálem. Neviditelný pes [online]. 12. 3. 2007 [cit. 12,3,2007]. Dostupné online.