CSIRT.CZ

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Bezpečnostní tým CSIRT.CZ je Národní CSIRT (Computer Security Incident Response Team) tým, který provozuje sdružení CZ.NIC, správce domény .CZ. Hlavním posláním CSIRT.CZ je koordinace řešení bezpečnostních incidentů v počítačových sítích provozovaných v České republice a plnění role Národního CSIRT týmu podle Zákona o kybernetické bezpečnosti.

Vznik týmu CSIRT.CZ[editovat | editovat zdroj]

Správce domény .CZ převzal agendu Národního bezpečnostního týmu od akademického sdružení CESNET; to jej provozovalo jako součást výzkumného grantu od roku 2008. CSIRT.CZ byl pak ustanoven na základě podpisu Memoranda mezi Ministerstvem vnitra České republiky (MV ČR) a sdružením CZ.NIC, ke kterému došlo 16. prosince 2010. Memorandum s MV ČR nahradilo 1. října 2012 nové ustanovení, tentokrát uzavřené s Národním bezpečnostním úřadem (NBÚ). Role Národního CERT týmu je v současnosti vykonávaná podle veřejnoprávní smlouvy s NBÚ.

Úkoly CSIRT.CZ[editovat | editovat zdroj]

- řešení, koordinace a prevence bezpečnostních incidentů na území České republiky

- osvětová a školící činnost v oblasti kybernetické bezpečnosti

- informování o aktuálních hrozbách

- spolupráce se subjekty v rámci České republiky – poskytovateli připojení k internetu, bankami, bezpečnostními složkami, akademickým sektorem, úřady státní správy a dalšími institucemi

- udržování zahraničních vztahů se světovou komunitou CERT/CSIRT týmů a organizacemi, které tuto komunitu podporují

Hlášení bezpečnostních incidentů[editovat | editovat zdroj]

CSIRT.CZ neposkytuje pomoc spojenou s běžným používáním počítače a Internetu na straně koncových uživatelů. V případě, že má uživatel podezření na bezpečnostní incident, měl by se obrátit na správce své sítě nebo svého počítače. Správci sítě by v případě útoku měli kontaktovat administrátory nadřazené sítě nebo svého poskytovatele internetových služeb. CSIRT.CZ plní roli poslední instance, na kterou se lze obrátit v případě útoku. Konkrétní případy, v nichž může CSIRT.CZ pomoci, jsou k dispozici na stránkách bezpečnostního týmu. Bezpečnostní incident je možné hlásit emailem na adrese [[1]] nebo přes formulář na stránkách csirt.cz.

Zahraniční spolupráce[editovat | editovat zdroj]

Z důvodů, že bezpečnostní incidenty často překračují hranice států, je mezinárodní spolupráce v případě řešení incidentů a hrozeb nezbytná. CSIRT.CZ aktivně spolupracuje s celosvětovou sítí CSIRT/CERT týmů. Na evropské i celosvětové úrovni se pravidelně podílí na přípravě a realizaci řešení a doporučení vhodných přístupů v případě možných hrozeb v kyberprostoru. Tým je členem organizace FIRST a má status akreditovaného týmu v rámci služby Trusted Introducer.

Ostatní bezpečnostní týmy v České republice[editovat | editovat zdroj]

Kromě CSIRT.CZ působí v České republice i další týmy oficiálně uznané mezinárodní infrastrukturou CERT/CSIRT týmů a zveřejněné v seznamu týmů na stránkách služby Trusted Introducer.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]