CASTOR

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o kontejneru na jaderné palivo. O ostatních významech slova Castor pojednává článek Castor.
CASTOR

CASTOR (anglicky Cask for storage and transport of radioactive material) je ochranná známka Gesellschaft für Nuklear-Service pro typ kontejneru na použité jaderné palivo či jiné typy vysoce radioaktivních materiálů. Kontejner má celkovou hmotnost 110 až 125 tun. Cena kontejneru se pohybuje kolem 1,5 milionu .[1]

Kontejnery CASTOR musí zajistit

  • mechanickou ochranu, zajištění hermetičnosti i při událostech odpovídajících pádu z velké výšky, působení vysokých teplot a tlaků
  • odvod tepla
  • radiační stínění

Kontejnery CASTOR jsou vyrobeny z litiny s kuličkovým grafitem s označením GJS-400-15C.[2]. Tento materiál zajišťuje mechanickou odolnost, odvod tepla a zachycení většiny druhů záření. V plášti je navíc vložka z lehkých prvků, která zachycuje neutrony. Kontejnery mají dvojité víko, uvnitř kontejneru je podtlak a mezi víky naopak přetlak. Tím je zajištěno, že plyny neproniknou případnými netěsnostmi mimo kontejner.

V Česku jsou kontejnery CASTOR použity pro skladování jaderného vyhořelého paliva v meziskladu JE Dukovany a jsou plánovány i pro mezisklad JE Temelín.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Castor: Spitzentechnik aus Krefeld [online]. wz-newsline.de, 2010-11-08 [cit. 2010-11-08]. Dostupné online. 
  2. Dr. Wolfgang Steinwarz, Roland Hüggenberg, Prof. Ernst P. Warnke. CASTOR®, ein High-tech-Produkt aus duktilem Gusseisen [PDF, 15 MB]. Siempelkamp Nukleartechnik GmbH [cit. 2017-10-04]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-10-04. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]