Církevní mateřská škola U sv. Josefa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Církevní mateřská škola U sv. Josefa
Budova MŠ U svatého Josefa
Ředitel S.M. Vlasta Čaplová
Ulice Na Sadech 19
Město České Budějovice 370 01
Adresa Na Sadech 2035/19, České Budějovice, 370 01, Česko
Zřizovatel Česká provincie Kongregace Školských sester Notre Dame
Další informace a poznámky
Školní web
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Církevní mateřská škola U svatého Josefa je katolická mateřská škola sídlící v Českých Budějovicích v ulici Na Sadech v klášteře Kongregace Školských sester Notre Dame, které ji provozují. Má kapacitu 51 dětí a jejím mottem je „Radostná odvaha žít“.[1]

Výchovný program[editovat | editovat zdroj]

Školka se snaží podporovat harmonický rozvoj osobnosti svěřených dětí a vychovávat je v křesťanském duchu. Proto též zařazuje prvky Celistvé na smysl zaměřené pedagogiky Franze Ketta. Pedagogové rozvíjejí vztahy mezi dětmi a předcházejí sociálně-patologickým jevům. Chtějí, aby si děti z MŠ odnesly „radostnou odvahu žít“.

Děti jsou rozděleny do dvou věkově různorodých tříd. Školka nabízí výuku hry na zobcovou flétnu a dramatický a výtvarný kroužek, mimo to děti absolvují předplavecký kurz a kurz bruslení. Často se pořádají výlety do přírody, kde je malým i velkým velmi dobře.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Dětská opatrovna U sv. Josefa byla založena v roce 1886. V roce 1925 byla přejmenována na mateřskou školu. V roce 1940 byla vystěhována a na dva roky našla útočiště v ústavu hluchoněmých. V roce 1942 byla protektorátními úřady zrušena, v roce 1945 pak obnovena ve svém původním působišti. Po únorovém převratu v roce 1948 byla škola z nařízení státních orgánů přeměněna na dětský útulek a v roce 1949 ji násilně převzal stát a sestry byly vyhnány. Jelikož většina rodičů odmítla do útulku své děti dál posílat, byl zrušen a na jeho místo se přestěhovala veřejná městská mateřská škola a posléze ji nahradila okresní vojenská správa. Činnost řádové mateřské školy byla obnovena v září 1993.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Církevní mateřská škola "U Josefa" [online]. [cit. 2018-06-07]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]