Buzzword

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Buzzword je slovo nebo fráze, které se staly aktuálně populární. Může se jednat o odborné termíny, slovíčka ze žargonu, akronymy, neologismy nebo figurativní obraty používané, protože jsou zrovna v módě nebo pro zanechání dojmu na druhé. Buzzword se často vyskytuje v obchodu (reportech a prezentacích různého druhu), dále v politice, odborných časopisech, na přednáškách, jsou předávány v reklamách, atp. Převládají spíše ve formálnějších prostředích. Samo slovo buzzword je buzzword.

Etymologie[editovat | editovat zdroj]

Buzzword je složenina z anglického jazyka: word = slovo, buzz = bzučet, ale též honit se hlavou. Poprvé bylo použito v roce 1946 ve slangu studentů. Český ekvivalent není znám, pravděpodobně se nepoužívá.

Používání[editovat | editovat zdroj]

Důvod používání buzzwords může být ryze praktický – v prostředí odborníků a akademiků má výhodu pro jeho většinou zkrácený tvar a pomáhá tak zrychlit vyjadřování, aniž by porušil původní myšlenku, v rámci které posluchači uvažují. Na druhou stranu, přílišné používání buzzwords nebo jejich používání ve špatném kontextu nebo i v případech, kdy je vhodnější prostý termín, může být znakem toho udělat dojem za každou cenu, dát najevo, že daný jedinec drží krok s dobou a je erudovaný. Snaha udělat dojem nadužíváním buzzwords může být kontraproduktivní a jde-li o slova nebo koncepty náročné na zařazení do systému myšlení u posluchačů, pak má naudžití buzzwords „zablokování“ původní myšlenky, která jim měla být sdělena.

Nadmíra buzzwords ve slovníku např. politika může být vnímána jako kompenzace za debatu založenou na logické argumentaci pomocí obyčejných slov a konceptů. Používání velmi specifických termínů v prezentacích, nebo dokonce nově vymyšlených neznámých slov a spojení, které mají za úkol znejistit posluchače a zamezit jejich případný nesouhlas, protože kvůli novému slovu si najednou nejsou jisti významem celé věty, je jednou z manipulativních technik tzv. šmejdů, tedy prodejců předražených výrobků pochybné kvality.

Buzzword-compliant[editovat | editovat zdroj]

Termín buzzword-compliant je označení pro výrobek (službu, postup, plán, proces, …), který vyhovuje aktuálnímu buzzword. A to často aniž by daná věc byla nezbytně hojně využívána, byl k jejímu nasazení pádný důvod nebo to bylo absolutně nezbytné – spíše proto, že je to právě v módě, popř. je to slepě vyžadováno zákazníky, trhem, nebo legislativně.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]