Bushveld

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bushveld
Křovinatý Veld
Waterberg, Limpopo
Waterberg, Limpopo


Světadíl Afrika
Stát Jihoafrická republika Jihoafrická republika
Botswana Botswana
Zimbabwe Zimbabwe
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bushveld (česky Křovinatý Veld) je přírodní oblast v jižní Africe. Leží na severovýchodě Jihoafrické republiky, v provinciích Limpopo a Severozápadní provincii, dále ve východní části Botswany a v provinciích Severní a Jižní Matabelsko v Zimbabwe.

Geografie a podnebí[editovat | editovat zdroj]

Region má subtropické podnebí, krajinu tvoří suché traviny a keře, místy nižší stromy. Průměrná nadmořská výška je 1 000 m, pohybuje se od 750 do 1 400 m. Bushveld tvoří jak rovinaté plochy, tak hornatý terén. Do oblasti zasahují tři pohoří. Severovýchodní část Dračích hor, pohoří Waterberg a pohoří Soutpansberg. Průměrné roční srážky jsou nízké, pohybují se od 350 do 700 mm.

Bushveld

Flora a fauna[editovat | editovat zdroj]

V sušších oblastech se chová dobytek, ve vlhčích se pěstuje tabák, bavlník, kukuřice a citrusy.[1] Z fauny zde žijí například nosorožec tuponosý, nosorožec dvourohý, žirafy, pakoně žíhaní nebo několik druhů antilop (impala, kudu a další).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. VOTRUBEC, Ctibor. Afrika: zeměpisný přehled kontinentu a jeho oblastně ekonomické problémy. 1. vyd. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1973, 593 s. S 311.