Bursitida

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Pokud dochází k častému namáhání nebo přemáhání kloubů, může dojít k rozvinutí bolestivého zánětu tíhového váčku (bursy či burzy) nazývaného bursitida (burzitida). Nemoc se objevuje jak u člověka, tak u zvířat. Obecně se léčí zábaly, mastmi, při pokročilém stadiu bursitidy se přistupuje k chirurgickému řešení.

V lidském těle se nachází více než 150 burs. Bursa je váček, který se objevuje mezi svaly nebo v oblasti kloubů. Tyto malé, tekutinou naplněné váčky lubrikují a odlehčují třecí místa mezi kostmi a šlachami a úpony svalů v blízkosti kloubů. Napomáhají volnému a lehkému pohybu kloubů. K bursitidě dojde, pokud se bursa zanítí. V takovém případě je pohyb kloubu nebo tlak na kloub bolestivý.

Bursitida nejčastěji postihuje oblasti ramen, loktů, příp. kyčlí. Ostatní klouby ovšem mohou být bursitidou postiženy také. Bolesti spojené s bursitidou by při včasné a řádné léčbě měly obvykle odeznít přibližně během jednoho týdne, avšak opakující se časté záněty bursy jsou poměrně běžné a mohou být velmi nepříjemné.

Příznaky a symptomy[editovat | editovat zdroj]

Při bursitidě se objevují tyto symptomy:

Bursitida v oblasti kyčle nezpůsobuje viditelný otok nebo zarudnutí kůže, jelikož bursy jsou zde umístěny pod silnými svaly. V tomto případě se bolest objevuje nad velkým trochanterem (trochanter major), tj. částí stehenní kosti (femuru), která vyčnívá v místě, kde se kost napojuje na kyčelní kloub.

Příčiny[editovat | editovat zdroj]

Nejčastějšími příčinami bursitidy je nadměrné namáhání, přetížení nebo akutní trauma kloubu, jako jsou např. opakované údery, nebo dlouhodobé zatížení při klečení. Bursitida může být také zapříčiněna infekcí, artritidou či dnou. Často nemusí být příčina zjištěna.

Bursitida je většinou způsobena repetativními pohyby spojenými s určitými činnostmi:

Rameno[editovat | editovat zdroj]

Bursitida ramene nejčastěji plyne z poruchy rotátorové manžety, čtyř svalových úponů na hlavici kosti pažní, které spojují pažní kost (humerus) a lopatku, a je zodpovědná za zvednutí ramena nad 60 stupňů. Příčinou poruchy může být vadná poloha, pád na rameno, prudký švih, pád na zem se zapaženou horní končetinou či opakované úkony se vzpaženou horní končetinou. Někdy bývá obtížné rozlišit mezi bolestí způsobenou bursitidou a bolestí způsobenou poraněním rotátorové manžety.

Loket[editovat | editovat zdroj]

Tento typ bursitidy je spojen s pohybem vyžadujícím časté opakující se ohnutí a narovnání předloktí. Házení basketbalovým míčem, tenisový nebo golfový švih či podobné opakující se úkony mohou být příčinou zánětu lokte či ramene. Prosté časté opírání se o lokty může také vést k bursitidě lokte.

Hýždě[editovat | editovat zdroj]

Bursitida v oblasti hýždě může být způsobena např. dlouhodobým sezením na tvrdé podložce. Takovou příčinou bývá jízda na kole.

Kyčle[editovat | editovat zdroj]

Bursitida kyčle bývá obvykle spojena s artritidou nebo úrazem v oblasti kyčelního kloubu. Další obvyklou příčinou je dlouhodobé zatěžování kyčle, např. dlouhotrvajícím stáním.

Koleno[editovat | editovat zdroj]

V případě bursitidy kolene se na přední straně kolene objevuje měkká vejcovitá boule. Častou příčinou je časté klečení, např. při dláždění či jiných činnostech vykonávaných v kleče na tvrdé podložce. Silný úder do kolene může taktéž způsobit zánět bursy v oblasti čéšky. Bursitida se často rozvíjí také u lidí s artritidou trpícími nadváhou.

Kotník[editovat | editovat zdroj]

Bursitida v oblasti kotníku se nejčastěji objevuje jako důsledek nošení nevhodné obuvi nebo sportovních aktivit, jako je bruslení.

Ne vždy je možné přesnou příčinu vzniku zánětu bursy určit. Bursitida může například vzniknout na základě stafylokokové infekce, či dokonce výjimečně tuberkulózy.

Rizikové faktory[editovat | editovat zdroj]

Výkon profese nebo volnočasové aktivity vyžadující časté opakující se pohyby zatěžující kloubní aparát jsou významným rizikovým faktorem. Riziko se zvyšuje také s postupujícím věkem, příp. s určitými chorobami, jako jsou:

Kdy vyhledat lékařskou pomoc[editovat | editovat zdroj]

Běžné domácí ošetření obvykle k léčbě bursitidy postačuje. Nicméně je dobré vyhledat lékařskou pomoc, pokud:

Léčba[editovat | editovat zdroj]

Léčba bursitidy je většinou jednoduchá a zahrnuje odpočinek s příp. znehybněním postiženého kloubu, přikládáním ledu a podáním nesteroidních protizánětlivých léčiv ke zmírnění bolesti a potlačení zánětu. Při běžném domácím ošetřování bursitida obvykle odezní během jednoho až dvou týdnů.
V některých případech se přistupuje k fyzioterapii a cvičením posilujícím svalstvo v postižené oblasti. Výjimečně může lékař přikročit k injekční aplikaci kortikosteroidu přímo do zanícené bursy, což má za následek okamžitou úlevu od bolesti a většinou pak již není třeba další léčba.
V případě, že je bursitida způsobena infekcí, je možné užívat antibiotika.
V některých případech je nutné bursu chirurgicky drenovat, výjimečně zcela odstranit.

Prevence[editovat | editovat zdroj]

  • Strečink a zahřívání před fyzickým výkonem.
  • Posilování svalů. Posilování svalů v oblasti postižené bursitidou je ovšem nutné zahájit až po odeznění onemocnění.
  • Pravidelné přestávky při opakovaných namáhavých pohybech.
  • Chránění kloubů. Užívání polstrovaného měkkého nábytku, ochranných pomůcek na klouby, vhodné obuvi apod.
  • Vyhýbání se dlouhotrvajícímu sezení; protahování.
  • Vhodné držení těla, např. je dobré vyhýbat se opírání o lokty.

Tyto preventivní postupy nedokáží zabránit bursitidě v případě artritidy, infekce apod.

Ošetřování[editovat | editovat zdroj]

Nesteroidní protizánětlivá léčiva jako ibuprofen, ledování v případě výskytu tepla v postižené oblasti v prvních fázích a naopak zahřívaní v dalších dnech. Protahovací cviky, vyhýbání se zvýšenému tlaku na klouby.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]