Burchan Chaldun

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Burchan Chaldun
Бурхан Халдун

Vrchol2445 m n. m.
Poloha
SvětadílAsie
StátMongolskoMongolsko Mongolsko
PohoříChentej
Souřadnice
Burchan Chaldun
Burchan Chaldun
PovodíCherlen gol, Onon gol
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Hora Burkhan Khaldun a okolní posvátná krajina
Světové dědictví UNESCO
Smluvní státMongolskoMongolsko Mongolsko
Typkulturní dědictví
Kritériumiv, vi
Odkaz1440 (anglicky)
Zařazení do seznamu
Zařazení1995 (19. zasedání)

Burchan Chaldun je hora v pohoří Chentej na severovýchodě Mongolska, vysoká 2445 metrů. Hora se nachází na rozhraní stepí a sibiřské tajgy. Její název znamená v mongolštině „Boží vrba“, bývá také nazývána „vládce Chenteje“. Vyskytuje se zde množství vzácných druhů rostlin a živočichů, např. kabar pižmový, orel volavý nebo jeřáb bílý. Okolo hory se nachází přísně chráněné území o rozloze přes dvanáct tisíc čtverečních kilometrů. Vrcholem prochází rozvodí mezi Severním ledovým oceánem a Tichým oceánem.

Mongolové ji uctívali již ve starověku, podle Tajné kroniky Mongolů se zde narodil Čingischán a na neznámém místě v její blízkosti byl také pohřben. Hora je poutním místem buddhistů i šamanistů, nacházejí se zde posvátné kamenné mohyly ovó. Pro svůj historický a kulturní význam byl Burchan Chaldun s okolím (celkem 4430 km²) roku 1995 vyhlášen národní památkou a v roce 2015 zapsán na seznam Světové dědictví.[1] Dle legend se zde narodil i je pohřben Čingischán.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Great Burkhan Khaldun Mountain and its surrounding sacred landscape [online]. UNESCO [cit. 2022-02-05]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Stories of Burkhan Khaldun [online]. www.discovermongolia.mn [cit. 2022-02-05]. Dostupné online.