Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bulevardi Dëshmorët e Kombit
Boulevard, Tirana.JPG
Umístění
StátAlbánieAlbánie Albánie
MěstoTirana
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bulevardi Dëshmorët e Kombit (v češtině doslova Třída mučedníků národního osvobození) je jedna z hlavních ulic, resp. bulvárů v centru albánské metropole Tirany. Orientována je severo-jižním směrem a spojuje Skanderbegovo náměstí v samotném středu Tirany s náměstím Matky Terezy, které se nachází v blízkosti budovy Tiranské univerzity.

Široká třída, kterou lemují řady borovicí (pinií) je obklopena řadou budov, které vznikly v dobách existence socialistické Albánie. Mezi ně patří např. Palác kongresů, Mezinárodní kulturní centrum Pjetër Arbnori (známé též pod názvem Pyramida), Hotel Dajti, Národní galerie umění, prezidentský palác, palác předsedy vlády, a dalších.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Třída byla realizována v 30. letech 20. století v souvislosti s přestavbou Tirany italskými architekty. Navrhl ji Gherardo Bosio a realizována byla v letech 19391941. Otevřena byla pod italským názvem Viale del Impero (třída Impéria). Po nástupu komunistického režimu v Albánii byly ke třídě dobudovány další stavby v duchu socialistického modernismu. Třída byla rovněž zvolena pro pořádání vojenských přehlídek albánské armády.

Po roce 1991 a změně politického režimu v zemi nebyla realizována změna názvu třídy.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Dëshmorët e Kombit Boulevard na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]