Bukurešťský doklad

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Buletin de Bucureşti
Jiný název Bukurešťský občanský průkaz
Původní název Buletin de Bucureşti
Země Rumunsko Rumunská Socialistická Republika
Jazyk Rumunština
Délka 88 min.
Žánr komedie
Scénář Francisc Munteanu
Režie Virgil Calotescu
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Cartrinel Dumitrescu
Mircea Diaconu
Draga Olteanu-Matei
Octavian Cotescu
Hudba Anton Şuteu
Kamera Andrei Zincă
Kostýmy Dorina Şortan
Střih Eugenia Naghi
Zvuk Andrei Papp
Výroba a distribuce
Premiéra 28. únor 1983
Produkční společnost Casa de Filme 4
Distribuce RomâniaFilm
Předchozí a následující díl
Opakované manželství
Buletin de Bucureşti na ČSFD IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bukurešťský doklad nebo Bukurešťský občanský průkaz (rumunsky Buletin de Bucureşti) je rumunský film z roku 1983. Pojednává o příběhu inženýrky agronomie Silvie Popescu a taxikáře Radu Petrescu, kteří se vzali, ačkoliv k tomu měli jediný důvod – on peníze, které mu ona nabídla, a ona Bukurešť, ve které chtěla zůstat.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Mladá Silvia Popescu, původem z Călăraşi, absolvovala institut agronomie. Je poslána do Dorhoi, ale tam se jí nechce. Nakonec dostane radu, že se dá cesta odložit, když se provdá někoho z Bukurešti. Kamarádka Elvira se snaží najít někoho, kdy by si Silvii vzal pro peníze, tedy Když Silvie v taxíku vysloví částku 10 000 ROL[pozn. 1], otočí se na ně taxikář Radu a nabídne se, že by si ji vzal. V den svatby uvidí Silvie na schodech své rodiče, kterým nic neřekla. Utíká tedy dalším východem a její kamarádi ji zapřou. Bezradní odiče nasednou do taxíku, který řídí Radu. Ten je odveze až k radnici. Rodiče, kteří stále o ničem neví, se jdou podívat dovnitř. Poté, co oddávající konstatuje, že manželství je uzavřeno, vběhne do obřadu Silviina matka, ale Silvin otec ji zadrží a oba odcházejí. Silvie s Radem se na ně podívají a matka se na ně ještě jednou otočí a uvidí Silvii. Udělá se jí špatně. Rodiče si začnou myslet, že se vzali z lásky. Jedou se tedy nejprve najíst do restaurace. Radu je poté odveze k Miahiovi do bytu, kde se rodiče rozhodnou vyzkoušet nebo přestěhovat snad všechno zařízení, od Mihaiova rotopedu, až po obývací stěnu a obrazy. Když jde spát, Silvie si nechce lehnout vedle Rada a učiní tak, až když matka, jakoby náhodou vejde do pokoje. Mezitím se Mihaiova žena Olga snaží dostat do bytu, ale Silviin otec ji nepustí. Rodiče si představují krásnou budoucnost. Ráno Radu odejde do práce a Silvie jde na policii. Při dalším stěhování doma otec položí svůj občanský průkaz do obývací stěny. Když se Mihai s Olgou dostanou do bytu, Mihai najde občanský průkaz. Radu a Silvia se po chvíli rozhodnou, že půjdou za advokátem. Radu poté představí Mihie Silvii a snaží se aby se začali bavit, ale k tomu nedojde. Mihai po soudním řízení dá Silvii průkaz[jaký?] a odejde. Nakonec mu to ale nedá a když potká Elviru, vezme jí do taxíku a ptá se kde je Silvie. Když se to dozví, přijde za ní. Nakonec, když už to vypadá skvěle se za oběma, nyní už zase rozvedenými, objeví Silviini rodiče.[1]

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Hlavní role[editovat | editovat zdroj]

Dále hrají[editovat | editovat zdroj]

  • Ştefan Mihăilescu Brăila – soudruh Matheianu
  • Geo Saizescu – Toplica, advokát
  • Diana Lupescu – Elvira přítelkyně Silvie
  • Constantin Diplan – taxikář Mihai Stănescu, kamarád Rada
  • Rodica Mandache – Olga, Mihaiova žena

Výroba[editovat | editovat zdroj]

Hudbu k filmu, tedy písně Vântule a Hai la Bucureşti, složil Anton Şuteu. První z nich otextoval Eugen Rotaru a zpívala ji Mirabela Dauer, která si na začátku také střihla malou roli. Film byl natočen ve spolupráci s firmami Fujifilm a Azomureş, zpracován byl v laboratořích F.P.P. Na film navazuje další díl z roku 1985, se stejnými čtyřmi hlavními hrdiny, Opakované manželství (v rumunštině Căsătorie cu repetiţie).

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Na dnešní lei by to bylo 4,138.4785RON a to by v roce 2011 činilo 22 564KČ

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Celý film je online na Youtube