Bugatti step

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Klavírní foxtrot Bugatti step je skladba známého českého skladateleklavíristy, improvizátoradirigenta Jaroslava Ježka, který je považován za průkopníka jazzové hudby v Československu. Jaroslav Ježek byl autorem taneční, divadelní, filmové, ale i vážné hudby s inspirací v jazzu; mnohé jeho písně již zlidověly a jsou dodnes velmi oblíbené.[1] Jeho skladba Bugatti step vznikla v roce 1931 k divadelní hře Don Juan & Comp. a díky tanečnímu charakteru, ale i zároveň nesmírné virtuozitě[2] se dodnes řadí k nejoblíbenějším a nejhranějším Ježkovým skladbám, ať už v klavírní či orchestrální podobě.

Název[editovat | editovat zdroj]

Jaroslav Ježek se nechal inspirovat vozem značky Bugatti, ve kterém vyhrál francouzský automobilový závodník Louis Chiron závod na Masarykově okruhu v Brně.[3] Zároveň byla tato skladba poctou české automobilové závodnici Elišce Junkové, která rovněž závodila ve voze Bugatti (např. v závodu Targa Florio).[4] Inspirace automobilovými závody je patrná i ze samotné kompozice, která je vystavěna na intervalu kvarty a celou skladbu také prostupuje rytmický puls, který nápadně připomíná čtyřtaktní motor.

Don Juan & Comp.[editovat | editovat zdroj]

Revue o 7 obrazech z pera Jiřího Voskovce a Jana Wericha měla premiéru 13. ledna 1931 a dočkala se 114 repríz. Bugatti step se v ní objevil jako předehra k celé hře. Hra se zabývá starou legendou, obrací ji však na ruby: španělský záletník je zde nezkušeným mladíkem, kterého svedou ženy.[5] Námět stačil Ježkovi k tomu, aby příhodu obdařil jednou ze svých nejkrásnějších partitur (tango Prodám srdce, waltz dona Juana, blues Prázdná náruč...).[6]

Rozbor[editovat | editovat zdroj]

Celá skladba je v tempu Allegro molto[7]. Tempo se vůbec nemění a právě i proto připomíná motor auta, který stále šlape. Má celkem 91 taktů. Prvních 8 taktů je taková předehra ke známému motivu, který se ve skladbě opakuje. Předehra a první část jsou zkomponovány v tónině Es dur, druhá část v As dur. Na konci skladby je 7 taktová coda. Bugatti step je plný akcentů, kontrastů, crescend[8] a decrescend[9].

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Jaroslav Ježek 107. výročí narození [online]. [cit. 2013-01-07]. Dostupné online. 
 2. JEŽEK, Jaroslav. Bugatti step [hudebnina]. 4. vyd. Praha: Edition Bärenreiter Praha, 2004. ISBN ISMN M-2601-0108-1. 
 3. Bugatti step. In: Www.enoty.eu [online]. [cit. 2016-03-07]. Dostupné z: http://www.enoty.eu/bugatti-step-by-jaroslav-jezek-klavir-2473
 4. Jaroslav Ježek- Bugatti step. In: Http://moderato.blog.cz/ [online]. 2009 [cit. 2016-03-07]. Dostupné z: http://moderato.blog.cz/0904/jaroslav-jezek-bugatti-step
 5. HOLZKNECHT, Václav. Jaroslav Ježek & Osvobozené divadlo. SNKLHU. vyd. Praha: Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění, 1957. S. 114. 
 6. HOLZKNECHT, Václav. Jaroslav Ježek & Osvobozené divadlo. SNKLHU. vyd. Praha: Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění, 1957. S. 114. 
 7. Velmi rychle
 8. Zesilování
 9. Zeslabení

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • HOLZKNECHT, Václav. Jaroslav Ježek & Osvobozené divadlo. SNKLHU. vyd. Praha : Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění, 1957, S. 114.
 • JEŽEK, Jaroslav. Bugatti step [hudebnina], 4. vyd. Praha : Edition Bärenreiter Praha. ISMN M-2601-0108-1. S. 1.
 • KUNA, Milan. Osobnosti české hudby. 2. vyd. Praha: Fragment, 2011. Odkaz (Fragment). ISBN 978-80-253-1274-2

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]