Buffalo Bill

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Buffalo Bill

Buffalo Bill (26. února 1846 Le Clair, Iowa - 10. ledna 1917 Denver), vlastním jménem William Frederic Cody, americký dobrodruh a legendární postava Divokého Západu. Svou proslulost získal zejména díky dobrodružným novelám Edwarda Judsona.

Už ve svých patnácti letech vstoupil do služeb Pony Expressu. Na koni převážel poštovní zásilky z východního pobřeží na západní přes nebezpečná indiánská území. Po vypuknutí Občanské války sloužil v armádě Unie jako vojenský průzkumník.

Po válce se v roce 1867 nechal najmout jako zásobovatel a za 500 dolarů měsíčně dodával bizoní maso pro dělníky pracující na stavbě kansaské pacifické dráhy. Díky této práci získal svou přezdívku a stal se jedním ze symbolů vybíjení bizonů. Podle některých zdrojů jich během šesti měsíců postřílel 4280 kusů.

Roku 1869 si ho jako jeden ze symbolů Divokého Západu vybral Edward Judson, zvaný "Buntline" (česky "Vejtaha") a sepsal přes 200 románů s Buffalo Billem v titulní úloze (tzv. bufalobilky). Kromě toho se Bill stal i hrdinou několika divadelních her. O jedné z nich, Zvědovi prérie, napsal New York Herald: „… Kus tak pitomý a tak špatně zahraný, že je až zajímavý…“ (L. Souček - Kdo je kdo).

B. Bill ještě krátce pracoval jako šerif a jezdec Wild West Show, než natrvalo zakotvil jako ředitel velké jezdecké show. S touto show projel celé Spojené státy a později i Evropu. Díky této show se ještě více rozšířila jeho proslulost a on se stal již za života legendou. V pozdějším věku už ani nedokázal rozlišovat mezi tím, co je v jeho životě fakt a co smyšlenka. Proto je nutné k jeho vlastním životopisům přistupovat s rezervou.

Buffalo Bill zemřel na ledvinovou chorobu, zklamaný z toho, že svět Divokého Západu zmizel v nenávratnu.

Logo Wikimedia Commons Galerie Buffalo Bill na Wikimedia Commons