Budyšín

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Budyšín
Bautzen/Budyšin
Letecký pohled na centrum v roce 2005
Letecký pohled na centrum v roce 2005
Budyšín – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška204 m n. m.
StátNěmeckoNěmecko Německo
spolková zeměSasko Sasko
Budyšín
Budyšín
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha66,62 km²
Počet obyvatel41 364
Hustota zalidnění621 obyv./km²
Správa
StarostaChristian Schramm (CDU)
Vznik1002
Oficiální webwww.bautzen.de
Adresa obecního úřaduFleischmarkt 1 02625 Bautzen
Telefonní předvolba03591
PSČ02625
Označení vozidelBZ
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Na tento článek je přesměrováno heslo Bautzen. O obci na Chrudimsku pojednává článek Bousov.

Budyšín (německy Bautzen, hornolužickosrbsky zvuk Budyšin, polsky Budziszyn) je město v německé spolkové zemi Sasko, neformální metropole Horní Lužice. K lužické menšině se dnes hlásí asi 5–10 % obyvatel města, které je sídlem mnoha významných lužickosrbských institucí. V historickém centru se nachází hodnotné památky (hrad a část hradeb, kostely, zejména zajímavost, tzv. simultaneumkonkatedrála sv. Petra, kterou využívá katolická i evangelická církev).

Historie

Území Budyšínska bylo zájmovou oblastí českých panovníků od 11. století. V roce 1075 ho získal Vratislav II. Spravováno bylo z Budyšína jmenovaným královským správcem. Ten se často měnil tak, jako vlastnictví celého území, střídavě pod českou či německou správou.

Na zdejším královském hradu byl v letech 12321237 kastelánem Jindřich z rodu Ronovců. Během těchto let získal společně se svým bratrem Častolovem řadu statků v sousedním Žitavsku, které bylo pod správou Přemyslovců.[1]

Novější dějiny

V poválečném období byli ve vězeních na území města vězněni političtí vězni, v letech 19451950 zde své vězně věznila i sovětská tajná služba NKVD. V místní vagónce VEB Waggonbau Bautzen se vyráběly osobní vozy řad A, B a další. Vozy šlo v roce 2013 stále potkat na většině rychlíků v České republice.

V roce 2005 mělo 42 189 obyvatel, s výraznou tendencí k poklesu obyvatel (zejména po pádu komunistického režimu v NDR).

Geografie

Budyšín leží na řece Sprévě uprostřed historického území Horní Lužice. Nejbližšími velkými městy jsou Drážďany (přibližně 50 kilometrů na západ), Chotěbuz (přibližně 60 kilometrů na sever) a Zhořelec (přibližně 40 kilometrů na východ).

Rozloha města je 66,63 km², hustota osídlení na území města je 635 obyvatel/km².

Partnerská města

Odkazy

Reference

  1. Bezděz – sborník Českolipska. Česká Lípa: Vlastivědný spolek Českolipsko, 2007. ISBN 80-901955-2-0. Kapitola Ronovci, s. 8. 

Související články

Externí odkazy

Logo Wikimedia Commons Galerie Budyšín na Wikimedia Commons Encyklopedické heslo Budyšín v Ottově slovníku naučném ve Wikizdrojích

Šablona:Link GA Šablona:Link GA