Budujme stát pro 40 000 000 lidí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Budujme stát pro 40 000 000 lidí
Autor Jan Antonín Baťa
Země Československo
Jazyk čeština
Datum vydání 1937
Počet stran 158
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Budujme stát pro 40 000 000 lidí je vizionářská kniha Jana Antonína Bati poprvé vydaná v roce 1937 ve Zlíně v rozsahu 158 stran (v roce 1938 vyšlo II. rozšířené a revidované vydání o 184 (6) stranách a rozměrech 20,5 x 27,8 cm).

Kniha pojednává o tom, jak by mohlo celé Československo dosáhnout ještě vyšší úrovně, a to v ekonomické, technické i dopravní oblasti. Baťa v ní uvedl, že pomocí lepších metod v těžbě nerostných surovin a zemědělství, vybudováním dopravní infrastruktury a navazujícím rozšířením řemesel a obchodu celá země uživí 40 milionů lidí.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Ekonomicky republiku rozdělil na západní část (země Česká a Moravskoslezská), která by byla průmyslovou základnou, a východní (Slovensko a Podkarpatská Rus), kde by byla základna surovinová. Dopravně pak plánoval propojit celou zemi především silniční autostrádou, jenž by byla základem dopravní sítě, vedenou zhruba v trase ChebPlzeňHavlíčkův BrodBrnoŽilinaUžhorodChust, která by byla vybudována během tří let a zkrátila by cestovní dobu pro nejdůležitější západo-východní směr veškeré vnitrostátní dopravy.

Obdobně měly vzniknout vodní spoje, především velké průplavy Dunaj-Odra-Labe a Bratislava-Slatinské Doly. Měly být budovány ale i malé vodní kanály, podle vzoru už vybudovaného Baťova kanálu z Otrokovic do Rohatce, a stavěny velké přehrady a hydroelektrárny.

Baťa také plánoval vybudovat železniční magistrálu z Chebu do Trebušan a sblížit jednotlivé tarify v železniční dopravě. Ministerstvo železnic chtěl nicméně přeměnit na ministerstvo dopravy, protože podporoval všechny druhy dopravy, byť s preferencí autodopravy. Kromě toho chtěl značně rozšířit síť obchodních letišť a telefonní síť.

Administrativa[editovat | editovat zdroj]

Kromě tohoto se dílo zabývá i dalšími makroekonomickými vztahy a také státní správou. Baťa chce snížit daně, zjednodušit daňové předpisy a berní systém, odstranit byrokratickou legislativu a daňová zvýhodnění a přenechat některé služby, kde fungují prodělečné státní podniky, soukromému podnikání. Podporuje větší prostupnost mezi jednotlivými živnostmi, výzkum a učňovské a obchodní školství.

Baťa v knize propaguje právní jistotu, chce méně zákonů, za to trvalejších, srozumitelných a bez zpětné účinnosti a odmítá mimořádná vládní opatření. Žádá, aby byl vydán zákon o odpovědnosti státu za škodu způsobenou nezákonným rozhodnutím a chtěl by dokončit sjednocení zákonů platných v českých zemích a na Slovensku. Chce dobře fungující soudnictví, rozšířit Nejvyšší správní soud a uvést v život ústavní soud.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]