Budujme stát pro 40 000 000 lidí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Budujme stát pro 40 000 000 lidí
Autor Jan Antonín Baťa
Země Československo
Jazyk čeština
Datum vydání 1937
Počet stran 158
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Budujme stát pro 40 000 000 lidí je vizionářská kniha Jana Antonína Bati poprvé vydaná v roce 1937 ve Zlíně v rozsahu 158 stran (v roce 1938 vyšlo II. rozšířené a revidované vydání o 184 (6) stranách a rozměrech 20,5 x 27,8 cm).

Kniha pojednává o tom, jak by mohlo celé Československo dosáhnout ještě vyšší úrovně, a to v ekonomické, technické i dopravní oblasti. Baťa v ní uvedl, že pomocí lepších metod v těžbě nerostných surovin a zemědělství, vybudováním dopravní infrastruktury a navazujícím rozšířením řemesel a obchodu celá země uživí 40 milionů lidí.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Ekonomicky republiku rozdělil na západní část (země Česká a Moravskoslezská), která by byla průmyslovou základnou, a východní (Slovensko a Podkarpatská Rus), kde by byla základna surovinová. Dopravně pak plánoval propojit celou zemi především silniční autostrádou, jenž by byla základem dopravní sítě, vedenou zhruba v trase ChebPlzeňHavlíčkův BrodBrnoŽilinaUžhorodChust, která by byla vybudována během tří let a zkrátila by cestovní dobu pro nejdůležitější západo-východní směr veškeré vnitrostátní dopravy.

Obdobně měly vzniknout vodní spoje, především velké průplavy Dunaj-Odra-Labe a Bratislava-Slatinské Doly. Měly být budovány ale i malé vodní kanály, podle vzoru už vybudovaného Baťova kanálu z Otrokovic do Rohatce, a stavěny velké přehrady a hydroelektrárny.

Baťa také plánoval vybudovat železniční magistrálu z Chebu do Trebušan a sblížit jednotlivé tarify v železniční dopravě. Ministerstvo železnic chtěl nicméně přeměnit na ministerstvo dopravy, protože podporoval všechny druhy dopravy, byť s preferencí autodopravy. Kromě toho chtěl značně rozšířit síť obchodních letišť a telefonní síť.

Administrativa[editovat | editovat zdroj]

Kromě tohoto se dílo zabývá i dalšími makroekonomickými vztahy a také státní správou. Baťa chce snížit daně, zjednodušit daňové předpisy a berní systém, odstranit byrokratickou legislativu a daňová zvýhodnění a přenechat některé služby, kde fungují prodělečné státní podniky, soukromému podnikání. Podporuje větší prostupnost mezi jednotlivými živnostmi, výzkum a učňovské a obchodní školství.

Baťa v knize propaguje právní jistotu, chce méně zákonů, za to trvalejších, srozumitelných a bez zpětné účinnosti a odmítá mimořádná vládní opatření. Žádá, aby byl vydán zákon o odpovědnosti státu za škodu způsobenou nezákonným rozhodnutím a chtěl by dokončit sjednocení zákonů platných v českých zemích a na Slovensku. Chce dobře fungující soudnictví, rozšířit Nejvyšší správní soud a uvést v život ústavní soud.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]