Budova Státní rady

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Budova Státní rady
Berlin, Mitte, Schlossplatz 1, Staatsratsgebaeude.jpg
Základní informace
Sloh moderní architektura
Architekti Roland Korn a Hans Erich Bogatzky
Výstavba 1964
Pojmenováno po State Council of the German Democratic Republic
Poloha
Adresa Mitte, NěmeckoNěmecko Německo
Ulice Schloßplatz
Souřadnice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Budova Státní rady (německy Staatsratgebäude) se nachází v metropoli Německa, v Berlíně, na adrese Schloßplatz 1. Její název odkazuje na původní využití – budova sloužila jako sídlo Státní rady, de facto kolektivní hlavy státu Východního Německa. Budova byla umístěna v tehdejším Východním Berlíně, v blízkosti Paláce republiky. V současné době v budově sídlí Evropská škola managementu a technologie.[1]

Budova měla odkazovat na obnovu Německa po druhé světové válce; modernistické křídlo bylo přerušeno historickým portálem z počátku 18. století, který byl zrekonstruován z původního berlínského zámku a umístěn mimo osu průčelí budovy. Portál byl zrekonstruován z důvodu, že před ním Karl Liebknecht prohlásil v roce 1918 socialistickou republiku.[2] Architekti stavby byli Hans Erich Bogatzky a Roland Korn; v původním projektu odkázali na politické určení použitím červeného kamene porfyr, který měl odkazovat na symboliku socialismu.

Zahrady s mozaikou zdobenou kašnou a nádvořím budovy Státní rady navrhl v roce 1964 zahradní architekt Hubert Matthes. Budova Státní rady začala vznikat v roce 1962 a dokončena byla o dva roky později. Slavnostního otevření stavby se účastnila tehdejší hlava státu, Walter Ulbricht. Svému původnímu účelu sloužila budova až do roku 1990, kdy došlo k znovusjednocení Německa a zániku NDR. Palác měl velkolepě řešený interiér se širokými schodišti a prostornými sály.

Budova, která je od roku 1993 památkově chráněnou, byla v letech 20032005 zrekonstruována na 35 milionů eur a přestavěna pro účely školy. I po rekonstrukci zde byly zachovány symboly Východního Německa, včetně skleněného obrazu od Waltera Womacky, jakož i mozaiky státního znaku NDR s kladivem a kružidlem podle návrhu Heinricha Jungebloedta v přednáškovém sále.

V roce 2001 nechala německá skupina Rammstein natočit videoklip k své písni Ich will právě v této budově.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Staatsratsgebäude na německé Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]