Bubáková

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bubáková
Chybí zde svobodný obrázek
Základní informace
Zánik 1899
Poloha
Adresa původní č.p. 53-54, Praha 10 - Vinohrady, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bubáková (Vohrada, Bubálková) je zaniklá usedlost v Praze 10-Vinohradech v místech křižovatky ulic Ruská a Estonská na rozhraní Vinohrad a Vršovic.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Původní název staré vinice byl Vohrada. Vinohrad býval pravděpodobně obehnán zdí nebo plotem. Na zadlužené a nevýnosné vinici se střídali majitelé, až ji roku 1747 koupili manželé Bubákovi, kteří ji měli v držení 50 let. Po nich ji měla v majetku rodina Horkých a od roku 1844 rodina Hrstkových.

V polovině 18. století tvořila vinice polovinu celkové plochy pozemku, v 19. století zde již vinohrad neexistoval. Usedlost se skládala ze dvou poplužních dvorů čp. 53 a 54. Při obytném dvoupatrovém domě čp. 53 bývala zahrada pro pěstování stromků na prodej, čp. 54 nesl masný krám.

Roku 1848 koupili usedlost manželé Jägrovi. K ní pak přikoupili pozemky u silnice i s kapličkou (v trhové smlouvě je uvedena podmínka, že „budou udržovat věčně kapličku i s křížem“.) Při přestavbě usedlosti na neorenesanční vilu a zbourání ohradní zdi byl křížek z kapličky přenesen na dům čp. 309.

Vila byla zbořena roku 1899 a pozemky rozparcelovány na výstavbu činžovních domů.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Císařské povinné otisky map stabilního katastru. CPO evid. č. 3498-1, mapový list č. IV. Český úřad zeměměřický a katastrální. Archivní mapy. Dostupné z WWW.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • LAŠŤOVKOVÁ, Barbora: Pražské usedlosti. 1. vyd. Praha: Libri, 2001. 359 s. ISBN 80-7277-057-8. S. 45 – 46.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]