Bruno Gröning

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Bruno Gröning
Narození30. května 1906
Gdaňsk
Úmrtí26. ledna 1959 (ve věku 52 let)
Paříž
Příčina úmrtírakovina žaludku
Povolánísenzibil
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Bruno Gröning (30. května 1906 Gdaňsk-Oliva26. ledna 1959 Paříž) byl německý duchovní léčitel, který neměl ani lékařské ani teologické vzdělání. Považoval se za božího vyslance a ve svých vystoupeních vyzýval k „velké proměně“ (doslovně „Großer Umkehr“). Někteří jej považovali za zázračného doktora, jiní za šarlatána.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Gdaňsku jako čtvrté ze sedmi dětí v prosté rodině. Později nabyl přesvědčení, že byl obdařen darem od Boha, jenž mu umožňuje získat vliv nad jinými osobami i zvířaty; to popsal i ve svojí knize Stationen meines irdischen Lebens („Stanice mého pozemského života“). Poprvé se proslavil v německém Herfordu roku 1949 zázračným uzdravením dvanáctiletého chlapce Dietera Hilsmana postiženého svalovou dystrofií. Gröning pouze pobýval v jeho domě a po několika dnech se hoch uzdravil. Šťastní rodiče poté dali inzerát do novin informující o případu, což vyvolalo velký zájem dalších nemocných; Gröning hovořil k přicházejícím lidem z balkónu jejich domu a mnoho z nich se poté také uzdravilo. Ve filmovém dokumentu "Fenomén Bruno Grőning"[1] vypovídá 50 očitých svědků o událostech v Herfordu ve Vestfálsku. Poté, co úřady Gröningovi zakázaly působit, uchýlil se do ústraní v Bavorsku. Novináři ho našli i tam a až 30 000 lidí denně putovalo na rosenheimský Traberhof.

Bruno Gröning duchovní sílu, která způsobovala vyléčení, označoval výrazem Heilstrom[2]. Používal i výrazů Heilwelle nebo Boží síla (Heil=něco, co přináší uzdravení, blaho, záchranu, Strom=proud, Welle=vlna). Gröningova činnost vyvolala nejen nadšení uzdravených, ale i negativní reakce ze strany lékařů. Byl proti němu veden soudní proces a vydán zákaz léčení; ten byl i nepřímým důvodem jeho předčasné smrti v roce 1959.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • GRÖNING, Bruno. Jsem pro toho zde, kdo mě volá [online]. 1. vyd. Kruh přátel Bruna Gröninga, 2008. Dostupné online. 
  • KAMP, Matthias. Bruno Gröning: Revoluce v lékařství [online]. 1. vyd. Kruh přátel Bruna Gröninga, 2008. Dostupné online. 
  • EICH, Thomas. Působení Bruno Gröninga za jeho života a dnes [online]. 1. vyd. Kruh přátel Bruna Gröninga, 2013. Dostupné online. 
  • HÄUSLER, Grete. Bruno Gröning: Žiji, aby lidstvo mohlo žít dále [online]. 1. vyd. Grete Häusler GmbH Verlag, 2002. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]