Bruno Gesche

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Bruno Gesche (5. listopadu 1905, Berlín, Německé císařství1980) byl Obersturmbannführer-SS v nacistickém Německu a velitel Hitlerovy tělesné osobní stráže SS-Begleitkommanda v letech 19341942 a 1942 – 1944.

Životopis

Začátky a SS-Begleitkommando

Bruno Gesche původně snil o vojenské kariéře, jeho plány však zkazila Versailleská smlouva, která omezila počet německé armády na 100 000. Proto roku 1922 vstoupil jako mladík do NSDAP, a působil zejména v SA.

V roce 1927 Gesche SA opustil, a vstoupil do oddílu SS. Gesche to odůvodnil tak, že do SS již dříve vstoupili jeho přátelé, a on je chtěl následovat. Roku 1932 se stal členem Hitlerovy osobní stráže SS-Begleitkommanda.

Střet s Himmlerem

Spor mezi Geschem a jeho nadřízeným Himmlerem vypukl roku 1932, kdy Gesche zkritizoval vedení SS. Himmler to považoval za osobní urážku a požadoval Gescheho okamžitou degradaci a vyloučení z SS-Begleitkommanda, Hitler však Gescheho jen pokáral. Když byl roku 1934 vyloučen z postu velitele SS-Begleitkommanda Kurt Gildisch, Hitler jmenoval Gescheho Gildischovým nástupcem.

Himmler roku 1938 využil Gescheho největší slabosti – závislosti na alkoholu a donutil ho podepsat sdělení, že se tři roky nedotkne alkoholu, jinak bude z SS vyloučen. Po několika měsících Himmler na nátlak Hitlera zákaz zrušil.

Válečné roky

Gesche si však nevzal ponaučení, a roku 1942, po dalším opilství ho Himmler propustil. Tentokrát Geschemu nepomohl ani Hitler. Gesche byl propuštěn z SS-Begleitkommanda, dostal další zákaz pití alkoholu a bez jakýchkoli bojových zkušeností byl poslán na východní frontu. Byl připojen k 5. tankové divizi SS „Viking“, která měla namířeno na Kavkaz k tamním bohatým zásobám ropy.

Na začátku října roku 1942 byl Gesche zraněn a převezen zpět do Třetí říše. Hitler byl nadšen z jeho válečných výkonů, a pověřil ho opětovným velením SS-Begleitkommanda.

V roce 1944 byl Gesche pro opilství a výtržnosti zbaven velení SS-Begleitkommando, tentokrát navždy. Mimo to byl degradován o jedenáct hodností. V lednu roku 1945 byl Gesche opět vsazen na frontu do 16. divize tankových granátníků SS „Reichsführer SS“

Ke konci války byl Gesche zajat Američany a zbytek života strávil v jejich zajetí.

Hodnosti a vyznamenání

  • 20. září 1931 - SS-Untersturmführer (poručík)
  • 9. listopadu 1933 - SS-Obersturmführer (nadporučík)
  • 1. července 1934 - SS-Hauptsturmführer (kapitán)
  • 20. dubna 1935 - SS-Sturmbannführer (major)
  • 9. listopadu 1944 - SS-Obersturmbannführer (podplukovník)
  • 20. prosince 1944 - SS-Unterscharführer (četař)

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Bruno Gesche na anglické Wikipedii.