Bruno Gesche

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bruno Gesche
Narození 5. listopadu 1905
Berlín
Úmrtí 1980 (ve věku 74–75 let)
Západní Německo
Ocenění Železný kříž
Politická strana Národně socialistická německá dělnická strana
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Bruno Gesche (5. listopadu 1905, Berlín, Německé císařství1980) byl Obersturmbannführer-SS v nacistickém Německu a velitel Hitlerovy tělesné osobní stráže SS-Begleitkommanda v letech 19341942 a 1942–1944.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Začátky a SS-Begleitkommando[editovat | editovat zdroj]

Bruno Gesche původně snil o vojenské kariéře, jeho plány však zkazila Versailleská smlouva, která omezila počet německé armády na 100 000. Proto roku 1922 vstoupil jako mladík do NSDAP, a působil zejména v SA.

V roce 1927 Gesche SA opustil, a vstoupil do oddílu SS. Gesche to odůvodnil tak, že do SS již dříve vstoupili jeho přátelé, a on je chtěl následovat. Roku 1932 se stal členem Hitlerovy osobní stráže SS-Begleitkommanda.

Střet s Himmlerem[editovat | editovat zdroj]

Spor mezi Geschem a jeho nadřízeným Himmlerem vypukl roku 1932, kdy Gesche zkritizoval vedení SS. Himmler to považoval za osobní urážku a požadoval Gescheho okamžitou degradaci a vyloučení z SS-Begleitkommanda, Hitler však Gescheho jen pokáral. Když byl roku 1934 vyloučen z postu velitele SS-Begleitkommanda Kurt Gildisch, Hitler jmenoval Gescheho Gildischovým nástupcem.

Himmler roku 1938 využil Gescheho největší slabosti – závislosti na alkoholu – a donutil ho podepsat sdělení, že se tři roky nedotkne alkoholu, jinak bude z SS vyloučen. Po několika měsících Himmler na nátlak Hitlera zákaz zrušil.

Válečné roky[editovat | editovat zdroj]

Gesche si však nevzal ponaučení, a roku 1942, po dalším opilství ho Himmler propustil. Tentokrát Geschemu nepomohl ani Hitler. Gesche byl propuštěn z SS-Begleitkommanda, dostal další zákaz pití alkoholu a bez jakýchkoli bojových zkušeností byl poslán na východní frontu. Byl připojen k 5. tankové divizi SS „Viking“, která měla namířeno na Kavkaz k tamním bohatým zásobám ropy.

Na začátku října roku 1942 byl Gesche zraněn a převezen zpět do Třetí říše. Hitler byl nadšen z jeho válečných výkonů, a pověřil ho opětovným velením SS-Begleitkommanda.

V roce 1944 byl Gesche pro opilství a výtržnosti zbaven velení SS-Begleitkommando, tentokrát navždy. Mimo to byl degradován o jedenáct hodností. V lednu roku 1945 byl Gesche opět vsazen na frontu do 16. divize tankových granátníků SS „Reichsführer SS“

Ke konci války byl Gesche zajat Američany a v zajetí strávil dva roky.

Hodnosti[editovat | editovat zdroj]

  • SS-Untersturmführer SS-Untersturmführer (poručík) – 20. září 1931
  • Obersturmführer SS-Obersturmführer (nadporučík) – 9. listopadu 1933
  • Hauptsturmführer SS-Hauptsturmführer (kapitán) – 1. července 1934
  • Sturmbannführer SS-Sturmbannführer (major) – 20. dubna 1935
  • Obersturmbannführer SS-Obersturmbannführer (podplukovník) – 9. listopadu 1944
  • SS-Unterscharführer SS-Unterscharführer (četař) – 20. prosince 1944

Vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

údaje použity z: anglická Wikipedie-Bruno Gesce/Decorations and awards

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Bruno Gesche na anglické Wikipedii.<refernces />