Přeskočit na obsah

Bruno Comby

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Bruno Comby
Narození14. prosince 1960 (63 let)
Povoláníspisovatel a ingénieurs et cadres techniques d'entreprise
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Bruno Comby (* 1960 Rochefort-sur-Mer,[1] department Charente-Maritime Francie) je francouzský environmentalista, fyzik a spisovatel, propagátor zdravého životního stylu, entomofagie a jaderné energetiky.

Bruno Comby se narodil v Rochefort Rochefort-sur-Mer ve Francii (blízko Bordeaux). Dětství prožil (díky otci geologovi, se kterým cestoval) v řadě zemí Afriky, v USA a v Kanadě.[1] Vystudoval prestižní nejdřív École polytechnique (ukončil 1980)[2] následovanou École nationale supérieure de techniques avancées (ENSTA, Univerzita pokročilých technických věd), na které v roce 1985 získal titul z jaderné fyziky.[2] V letech 1983–1987 byl zaměstnán u Électricité de France (EDF). Procestoval řadu zemí a v řadě z nich i žil, podle svých slov ovládá angličtinu stejně jako francouzštinu.

V roce 2006 Comby navštívil i Česko (festival Ekofilm).

Od roku 1985 vydal 10 publikací propagujících zdravý životní styl a jadernou energetiku, které vyšly v řadě jazyků ve víc než milionu exemplářů.[3] Comby je předním propagátorem entomofagie (pojídání hmyzu), věnuje se však rovněž propagaci zdravého spánku a siesty, optimismu, boji proti kouření a stresu, posílení imunity či přípravě a konzumaci syrových jídel. V roce 1993 založil 1993 z iniciativy Dr. Christian Caussého Institut Bruno Comby (IBR, Institut Bruna Combyho),[3] který má podporovat aktivity i výzkum v této oblasti.

V roce 1996 založil neziskové ekologické hnutí Environmentalisté pro jadernou energii, propagované stejnojmennou knihou, jejíž uveřejnění v tomtéž roce vzbudilo ve Francii velkou pozornost. Hnutí od té doby získalo přes 8000 členů a přidali se k němu mj. vědec a environmentalista James Lovelock a zakladatel Greenpeace Patrick Moore.

V češtině Combovi vyšly tři knihy a to Chvála Siesty, Stres pod kontrolou a Environmentalisté pro jadernou energii.

  1. a b http://www.ekolist.cz/zprava2.shtml?x=1933253
  2. a b www.cna.ca [online]. [cit. 02-03-2005]. Dostupné v archivu pořízeném dne 02-03-2005. 
  3. a b http://www.comby.org/base/baseen.htm

Související články

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]