Brouskův mlýn

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Národní přírodní rezervace
Brouskův mlýn
IUCN kategorie IV (Oblast výskytu druhu)
NPR Brouskův mlýn, živě meandrující říčka Stropnice
NPR Brouskův mlýn, živě meandrující říčka Stropnice
Základní informace
Vyhlášení 30. prosince 1991
Vyhlásil Okresní úřad České Budějovice
Nadm. výška 450−460 m n. m.
Rozloha 138,2 ha
Poloha
Stát ČeskoČesko Česko
Okres České Budějovice
Umístění Dvorec, Hluboká u Borovan, Jílovice, Třebeč
Souřadnice
Brouskův mlýn
Brouskův mlýn
Další informace
Kód 1403
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Národní přírodní rezervace v Česku

Brouskův mlýn je národní přírodní rezervace v okrese České Budějovice. Nachází se v Třeboňské pánvi. Rezervace zahrnuje 3 km dlouhý úsek široké a ploché nivy Stropnice jihovýchodně od Borovan, od samoty U Svitáků u Jílovic po rybník Sejkovec pod osadou Dvorec.

Předmětem ochrany je rozsáhlý komplex cenných společenstev vodní, mokřadní, rašeliništní a luční vegetace s výskytem mnoha vzácných a ohrožených rostlinných druhů. Zároveň se jedná o hnízdní a potravní biotop mokřadních druhů ptáků, vyskytují se zde početné populace obojživelníků, měkkýšů a rovněž bohatá mokřadní entomofauna. Výjimečně zachovalé je živě meandrující koryto řeky Stropnice.

K významnějším druhům rostlin zde patří čertkus luční, srpice barvířská, kosatec sibiřský, vrba rozmarýnolistá, všivec ladní, ostřice stinná, ostřice blešní, prstnatec májový, pampeliška Nordstedtova, tolije bahenní, vemeník dvoulistý. Nejcennější vegetací rezervace rašelinné louky na nichž mimo jiné rostou suchopýr úzkolistý, zábělník bahenní, kozlík dvoudomý, suchopýr širolistý, suchopýrek alpský, hrotnosemenka bílá, ostřice plstnatoplodá, rosnatka okrouhlolistá, rosnatka anglická, klikva bahenní, vachta trojlistá, bublinatka menší.[1]

Mezi 65 zjištěnými druhy ptáků byl zaznamenán unikátní výskyt chřástala vodního i kropenatého a slavíka modráčka.[2] Z dalších živočišných druhů zde žije např. vydra říční, mihule potoční, celá řada chráněných obojživelníků, z plazů zmije obecná.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Josef Albrecht: Předmět ochrany v NPR Brouskův mlýn
  2. Péče o chráněné území Brouskův mlýn

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]