Bronisław Huberman

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bronisław Huberman
Bronislaw Huberman.jpg
Narození 19. prosince 1882
Čenstochová
Úmrtí 16. června 1947 (ve věku 64 let) nebo 15. června 1947 (ve věku 64 let)
Corsier-sur-Vevey
Alma mater Hudební univerzita Fryderyka Chopina
Manžel(ka) Elsa Marguérite Galafrés (1910–1913)
Web www.huberman.info
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bronisław Huberman (19. prosince 1882 Čenstochová15. června 1947 Corsier-sur-Vevey (Švýcarský kanton Vaud) byl polský houslista a pedagog židovského původu. Byl jedním z nejvýznačnějších polských houslistů dvacátého století.

Vystoupil na veřejnosti poprvé ve věku sedmi let – odehrál 7. houslový koncert Pierre Rodea s orchestrem Varšavského Hudebniho Institutu. Rychle získal pověst „zázračného dítěte“ a začal skvělou kariéru.

V roce 1892 se s rodiči přestěhoval do Berlína. Tam byl představen Józefu Joachimovi, který po vyslechnutí vzal mladého houslistu do své třídy.

Dokonce i tehdy vystupoval mimo jiné ve Vídni, a o rok později v Německu, Nizozemsku, Belgii a Francii. Od svého ochránce a strážce, hraběte Jána Zamoyského, získal housle „Gibson“ vyrobené Antonio Stradivarim.

V roce 1896 provedl Huberman koncert Brahmse ve Vídni v přítomnosti skladatele. O rok později, poté, co hrál sérii koncertů v Evropě, se přestěhoval do Spojených států. Během první světové války Bronislaw Huberman žil trvale v Berlíně. Brzy se stal jedním z nejvýznamnějších virtuosů. Začal umělecky spolupracovat s violoncellistou Pablo Casalsem a klavíristou Ignacym Friedmanem. Společně vystupovali v roce 1927, hrajíc Beethovenova tria na oslavu 100. výročí úmrtí skladatele.

Huberman byl iniciátorem založení Izraelskeho filharmonickeho orchestru v Tel Avivu. Byl také propagátorem myšlenky sjednocené Evropy.

Pracoval také jako pedagog. Vedl hlavní třídu na Akademie für Musik ve Vídni.

Hubermanovi byly odcizeny v roce 1936 jeho stradivárky z roku 1713, a to ze šatny umělců newyorské Carnegie Hall. Zloděj držel ukradené housle po zbytek svého života, a až na smrtelné posteli se přiznal své ženě k této krádeži. Housle získal v roce 2001 americký houslista Joshua Bell.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]