Brodské

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Brodské
Brodske 02.jpg
Poloha
Souřadnice 48°41′24″ s. š., 17°0′47″ v. d.
Nadmořská výška 159 m n. m.
Stát Slovensko Slovensko
kraj Trnavský
okres Skalica
tradiční region Záhoří
Brodské
Red pog.svg
Brodské
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 19,893 km²
Počet obyvatel 2 322 (2014)
Správa
Status obec
Oficiální web www.brodske.sk
PSČ 908 85
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Obec Brodské se nachází na Záhorí, na levém břehu řeky Moravy, která tvoří přirozenou hranici s územím Rakouska a Česka. V historických záznamech byla obec poprvé zaznamenána v roce 1163. Leží asi 4 km daleko od Kút – významné dopravní křižovatky, 30 km od města Senica a 30 km od okresního města Skalica.

Legenda říká, že Brodské bylo místem, kde Sv. Cyril a Metoděj prvně vkročili na slovenské území. Proto erb obce tvoří postavy Sv. Cyrila a Metoděje, kteří drží v rukách pergamen a jablko a nad nimi se letí holubice.

Střed obce vytváří římskokatolický kostel zasvěcený svatému Antonovi Poustevníkovi z roku 1633, dále pošta a drobné prodejny jako novinový stánek, květinářství či potraviny. Od kostela směrem k řeke Moravě se nachází mnoho uliček, v kterých je ještě možno vidět nejstarší obydlí v Brodském. Nacházel se tam i habánský dvůr jako důkaz přítomnosti Habánů v 16. století. V okolí obce jsou lužní lesy poblíž řeky Moravy a z ostatních stran borovicové lesy. Také se zde nachází italská pizzerie La Taverna se zděnou pecí, ve které peče pizzu kuchař původem z Itálie. Obyvatelé již roky uchovávají zvyky a tradice prostřednictvím folklórní skupiny Bročané, tato skupina se pravidelně účastní kulturního dění nejen v obci, ale i mimo ní, např. na různých folklórních soutěžích.

Známí rodáci[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Brodské na slovenské Wikipedii.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]