Brodské

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Brodské
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 159 m n. m.
Stát Slovensko Slovensko
kraj Trnavský
okres Skalica
tradiční region Záhoří
Brodské
Brodské
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 19,893 km²
Počet obyvatel 2 329 (31.12.2015)
Hustota zalidnění 117,1 obyv./km²
Správa
Status obec
Starosta Anna Krídlová
Oficiální web www.brodske.sk
Telefonní předvolba 034
PSČ 908 85
Označení vozidel SI
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Obec Brodské se nachází na Záhorí, na levém břehu řeky Moravy, která tvoří přirozenou hranici s územím Rakouska a Česka. V historických záznamech byla obec poprvé zaznamenána v roce 1163. Leží asi 4 km daleko od Kút – významné dopravní křižovatky, 30 km od města Senica a 30 km od okresního města Skalica.

Legenda říká, že Brodské bylo místem, kde Sv. Cyril a Metoděj prvně vkročili na slovenské území. Postavy Sv. Cyrila a Metoděje, kteří drží v rukách pergamen a jablko a nad nimi se letí holubice se tak nacházejí jako motiv obecního znaku.

Střed obce vytváří římskokatolický kostel zasvěcený svatému Antonovi Poustevníkovi z roku 1633, dále pošta a drobné prodejny jako novinový stánek, květinářství či potraviny. Od kostela směrem k řeke Moravě se nachází mnoho uliček, v kterých je ještě možno vidět nejstarší obydlí v Brodském. Nacházel se tam i habánský dvůr jako důkaz přítomnosti Habánů v 16. století. V okolí obce jsou lužní lesy poblíž řeky Moravy a z ostatních stran borovicové lesy. Obyvatelé již roky uchovávají zvyky a tradice prostřednictvím folklórní skupiny Bročané, tato skupina se pravidelně účastní kulturního dění nejen v obci, ale i mimo ní, např. na různých folklórních soutěžích.

Známí rodáci[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Brodské na slovenské Wikipedii.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]